Bitcoin, 20 Ağustos'tan bu yana kendisini 47.5 bin doların üzerinde tutundu. Fiyatı 48 bin dolarlık kritik sınırın üzerine çıktığında, topluluktan birçok kişi 50 bin doların ötesine geçen yolu açıkça gördü.

Kripto paranın 50 bin doların üzerinde dalgalanmadan önce kırılması gereken birkaç direnç seviyesi olduğundan, spot piyasa hareketlerine karşı biraz temkinli duruş söz konusu.

Bununla birlikte, Opsiyonlar piyasası, her biri Bitcoin'in kısa vadeli eylemini belirleyebilecek bazı ilginç kartlara sahiptir.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Üç ayın zirvesi ne anlama geliyor

BTC 49 bin dolarda dirençle karşı karşıya kalırken, spot piyasadaki ticaret hacimleri büyük bir artış göstermedi. Ancak, opsiyonlar hacmi 20 Ağustos'ta zirve yaptı - Neredeyse %40'lık bir sıçrama bu. Ayrıca, Bitcoin Opsiyonları için Açık Pozisyonun (OI) bir sonraki büyük Opsiyonların 27 Ağustos'ta sona ermesinden bir hafta önce 21 Ağustos'ta üç ayın en yüksek seviyesi olan 7.5 milyar dolara ulaşması da dikkate değer.

Bu, bir haftadan kısa bir süre içinde 40.200 Bitcoin'in bir sözleşme süresinin dolması anlamına geliyor. Opsiyonlar, sahibine dayanak varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren ancak bir yükümlülük getirmeyen türev sözleşmelerdir. Bu aynı zamanda "kullanım fiyatı" olarak da bilinir.

OI trendleri genellikle sona erme tarihinden hemen önce veya onlardan bir süre önce ani artışları vurgular ve her sona erme tarihinden sonra artımlı olmuştur.

Aynı durum, Opsiyonlar piyasasında likiditede bir artışa ve daha fazla sayıda yatırımcının katıldığına işaret etti. Yukarıdaki grafikten görülebileceği gibi, BTC'nin yükselişinin yanı sıra Options OI'deki sürekli artış, bu eğilimin devam ettiğinin göstergesidir. Özellikle, Açık Pozisyon 21 Ağustos'ta üç ayın en yüksek seviyesiydi.

Bitcoin GERÇEKTEN ne kadar yükselişte?

Alım-Satım Oranı, yazının yazıldığı sırada 2.01'de kaldı ve yükseliş call opsiyonları lehine döndü. Veriler, 57.742 satım opsiyonuna karşı yığılmış 115.843 BTC alım opsiyonunu yansıtıyordu. Açıkça, aramalar neredeyse %50 oranında baskındır.

Bu nedenle, ayılar BTC fiyatının 44.000 doların altına düşmesini beklerken, boğaların oyunda kalmak için 50.000 doların üzerine güçlü bir baskı yapması gerekiyor. Bununla birlikte, 27 Ağustos'ta sözleşmelerin sona ermesi, Bitcoin'in hacimlerini zorlayabilir ve daha fazla piyasa ivmesi sağlayabilir. Bu, rallinin sürdürülmesinde kilit öneme sahip olacak.

Şimdilik, Bitcoin piyasasında son birkaç aydan daha fazla yükseliş var gibi görünüyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ