Diplomasi vurgusu son zamanlarda öne çıkmış olsa da Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim hız kesmeden devam ediyor.

Diplomasi vurgusu son zamanlarda öne çıkmış olsa da Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim hız kesmeden devam ediyor. Bu durum piyasalar üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Bitcoin ve kripto para piyasası da bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileniyor.

Temkinli görünüm açıkçası sürüyor. Borsalarda dalgalı seyir devam ederken petrol fiyatlarında bir miktar fiyatlarında bir miktar sakinliğin hakim olduğunu görüyoruz. Altının ons fiyatı ise 2021 Haziran ayından sonra ilk defa 1.900 dolar seviyelerinin üzerini gördü.

Yatırım araçlarının fiyatlamalarında görülen dalgalı seyir, bize bu durumun savaş fiyatlaması olduğunu gösteriyor. Gerginlik havası hakim olduğundan Bitcoin ve kripto para piyasasının Rusya’nın gölgesinde kaldığını ifade edebiliriz.

Savaş çıkması durumunda ise açıkçası Avrupa’nın ciddi anlamda bir tehlikeye maruz kalacağı açık. Piyasaların dengeleri kesinlikle değişecek ve merkez bankalarından gelme ihtimali olan faiz artırımları ise ertelenecek.

Bitcoin ve kripto para piyasasına gelince bu krizden zaten fiyatlanmış durumda. Ancak savaş olması durumunda başlangıçta piyasa bu duruma olumsuz tepki verecektir. Sonrasında ise piyasanın bir yükseliş dalgasına gireceği öngörülebilir. Ancak geldiğimiz noktada bütün dilekler ve çabalar savaşın çıkmaması yönünde. Piyasaların denge halinin devam etmesi her zaman yatırımcı için avantajlı olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ