Bitcoin ve kripto paraları vergiden muaf tutabilme yöntemleri

Expert Takes'te, kripto endüstrisinin içinden ve dışından gelen kanaat önderleri görüşlerini dile getirmekte, deneyimlerini paylaşmakta ve profesyonel tavsiyelerde bulunmaktadır. Expert, Blockchain teknolojisi ve ICO finansmanından ekonominin farklı sektörleri tarafından vergilendirme, yönetmelik ve kripto alış verişi konularına kadar her şeyi kapsar.

Kripto pazarlarındaki son düzeltmelere rağmen, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak vergiler her zaman var olan bir tehlike ve İç Gücü Hizmetinin (IRS) raporlama istediği açıktır.Vergiye bulaşmadan kripto paranızı aktarmanın başka yolları var mı? İşte bazı fikirler, her yönün artı ve eksiği vardır mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Bir şirkete veya ortaklığa katkıda bulunmak

Kontrol edeceğiniz bir şirkete veya ortaklığa kripto para yatırımı ile katkıda bulunmaya ne dersiniz? Genel olarak, hisse senedi karşılığında bir şirkete mülkün devri vergiye tabi bir olaydır.

Yani, mülkünü şirkete nakit karşılığında satıyormuş gibi işlem yapılır. Aldığınız hisse değeri ile şirkete aktardığınız mülkteki vergi matrahı arasındaki fark, bir kazanç veya kayıp oluşturacaktır. Bu vergi demek. Elbette, genellikle bu satış işlemini istemezsiniz.

Neyse ki, vergi yasasının 351. bölümü genellikle, mülk takdir edildiği halde kişilerin vergisiz bir hisse senedi karşılığında bir şirkete mülk aktarmasına izin verir. Şirket yeni organize edilmiş veya zaten mevcut olabilir. Elbette bazı şartlar yerine getirilmelidir. Fakat onlarla tanışırsanız, hisse senedi için bir mülk alışverişinde kazançlar ertelenebilir. IRS, daha sonra hisse senedi borsada alınan hisse sattığında vergi alabilir. Mülkünüz karşılığında yalnızca hisse almanız ve dövizden hemen sonra şirketin kontrolü altında olduğunuz sürece herhangi bir kazanç veya kayıp oluşmaz.

Kontrol, oy hakkına sahip olan tüm hisse sınıflarının toplam oy hakkının en az % 80'ine ve şirketin diğer sınıf hisse senetlerinin toplam hisse sayısının en az % 80'ine sahip olan sahiplik anlamına gelir. Eğer başkaları ile birlikte mülkleri bir şirkete transfer ederseniz, bunu bir grup olarak yapabilirsiniz. Dolayısıyla şahsen kontrole sahip olmana gerek yok.

Genel olarak, ortaklığın oluşumuna katkıda bulunup bulunmadığına bakılmaksızın veya bir süre var olduktan ve faaliyette bulunulduktan sonra geçerlidir. Ancak potansiyel tuzaklar da var, ortaklıklar da şirketler için olduğundan daha fazla. Örneğin, bu tanıma karşıtı kural, ortaklık ve ortak olarak kapasitesinin dışında hareket eden bir ortak arasında veya öngörülen katkı örtülü bir satış olduğunda uygulanmaz.

Ayrıca, Bölüm 721 (b) uyarınca, hiçbir vergi mevzuatı, mülkiyetin bir ortaklık "yatırım şirketi" katkısı üzerine gerçekleşen kazanç için geçerli değildir; bu katkının, devreden varlığın çeşitlendirilmesine neden olduğu durumlarda geçerlidir. Vergileri tetikleyebilecek bu konuların hepsini ayarlamak zor olabilir.

Hediyeler vergi kapsamında mı?

Kriptoyu bir hediye olarak verebilirsiniz ve gelir vergileri bu durumda ödenmiyor. Gönderici olarak size  ve alıcıya gelir vergisi olmaz. Tabii ki, alıcı kripto parayı satarsa, o zaman gelir vergileri olacaktır.

Bu noktada, kazanç veya kayıp hesaplanmalı. Bir hediye olduğu için vergiye esas değeri nedir? Vergi tabanı hediye yaptığınızda elinizde olduğu gibi aynıdır. Gelir vergilerinden kaçınmak için, bir hediye gerçekten bir hediye olmalıdır. Vergi yasası, bir şeyin bir hediye olduğunu iddia eden, ancak gelir vergileri ile sıkışan davalarla doludur. Gelir vergisine tabi olmayan hediyelerle hediye olarak aldığınız para veya mülkü karakterize etmeye çalışmak cazip görünebilir. Ancak dikkatli olun: IRS bu 'hediye' mazeretini çokça duyar.

IRS kandırılamaz

Ve IRS, bunu belgeleyene kadar ikna edilemez. Artı, IRS normal bir hediye benzeri ortamda bir hediye olmasını bekleyecektir. Örneğin, bir işveren veya eski bir işveren sadık bir çalışana bitcoin verirse 10.000 dolarlık bir hediye midir? Hayır, maaş olarak kabul edilen bir bonus. Hatta hediye olarak belgelemeye çalışılması bile bu sonucu değiştiremez.

Gerçek hediyeler gelir vergisi tetiklemeyebilir, ancak hediye vergileri de söz konusudur. Bir arkadaşınıza veya aile üyenize kripto verirseniz, gerçekten ne kadar değerli olduğunu sorgulayın. Eğer hediye 15.000 dolardan fazla ise, hediye vergisi beyannamesi vermeniz istenir. 2018 yılı için 15.000 ABD doları, "yıllık hariç tutulma" olarak adlandırılan miktardır. Her yıl bu miktar kadar hediye verebilir, raporlama yapmadan istediğiniz sayıda kişiye ulaşabilirsiniz.

15.000 doları aşan herhangi bir hediye, herhangi bir hediye vergisi ödemek zorunda kalmasanız bile hediye vergisi iadesi gerektirir. Ödemek yerine, normalde, hediye ve emlak vergisinden ömür boyu küçük bir bölümünü kullanırsınız. 2018 için bu sayı dramatik bir şekilde yükseldi. Hayatınız boyunca ya da ölüm sırasında vergisiz olarak transfer edebileceğiniz tutar kişi başı 11.2 milyon dolara çıktı. Evli çift başına bu 22.4 milyon dolar.

Yardım bağışı

Ya hediye bir insana değil hayır işlerine bağış yaparsanız,o nasıl olur? Nitelikli bir bağışa kripto verirseniz, normalde kriptonun tam adil piyasa değeri için bir gelir vergisi indirimi almalısınız. 500 dolar karşılığında satın aldıysanız ve 15.000 dolar değerinde bir 3 hayır kurumuna bağış yaparsanız, 15.000 dolar tutarında bir yardım indirimi almalısınız. Dahası, 14.500 dolarlık spread üzerinden sermaye kazancı veya gelir vergisi ödemenize de gerek kalmaz. Bu iyi bir anlaşmadır. Warren Buffett'i düşünün, hayır işlerine para yerine takdir edilen mülk bağışlamak istiyorlar.

Unutmayın, eğer bir şey satın almak için kripto kullanırsanız, IRS sizin kriptonuzun satıldığını düşünüyor. Kazanç veya kayıp hesaplamanız gerekir. Kriptonuzla bir şeyler satın almış olabilirsiniz. Ancak süreçte bir satış yaptınız.

Türkiye’de vergilendirme

Henüz vergi anlamında sadece çalışma yapan hükümetimiz henüz karar aşamasında. Bitcoin ve altcoinlerden para kazananları vergi dilimine sokabilmek için ana koşul olan kripto paraların ne olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve SPK’dan oluşan bir çalışma bu anlamda kripto paraları ne olarak değerlendireceği konusunda uzlaşma sağlamış değil. Emtia, menkul kıymet veya para birimi olarak belirlenen üç şık içinden birini seçerek vergilendirme çalışmalarını başlatacaklar.  “SPK, Bitcoin’in menkul kıymet tanımına uymadığını belirtiyor. Öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçek ürünün olması gerekiyor.”

Merkez Bankası  ise  Bitcoin’in para olmasına karşı. Basılmış olması gerekliliğini savunuyorlar.  Bu durumda  bitcoin için kalan tek isim ise “emtia”.

Türkiye’de hükümet tarafından Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin emtia kabul edilmesi durumunda  gelir vergisi ve kdv vergilendirilmesi yapılabilecek.  Gelir vergisi yüzde 15 – 35 arası olması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ