Bu yazımızda mevcut para düzeninin neden krılgan bir zeminde olduğunu tartışacağız.

Bu yazımızda mevcut para düzeninin neden krılgan bir zeminde olduğunu tartışacağız. Yazımız aynı zamanda Bitcoin ve kripto paraların içsel değerine yönelik olarak bir değerlendirme niteliği taşıyor. 

Para Basmalar Kırılgan Bir Zemin Yarattı

Bir gerçek var karşımızda. O da merkez bankaları tarafından basılan paralar. Basılan paralar karşılığı olmadan basılıyor. Hoyratça ve vahşice. Basılan paranın itibarı ise devlete bağlı. Eğer askeri ,ekonomik ,toplumsal hukuki ve teknolojik anlamda güçlü iseniz paranız da güçlü oluyor. Ayrıca üretim gücü de paranızın itibarını belirleyen bir nitelik taşıyor. Ama itibar kavramı kırılgan bir zeminde hareket ediyor. Muhtemelen 2020 Mart donrası basılan trilyonlarca dolar itibar kavramına dair soru işaretleri ortaya koyacak.

Yeni Ekonomik düzen farklı yaklaşımları da beraberinde getiriyor. Örneğin artık içsel değer sadece sahip olunan fiziksel varlıklardan neşet etmiyor. Marka değeri, tanınma, sosyal medyada trend olma gibi bir çok faktör içsel değere katkıda bulunuyor. Burada ayrıca içsel değer oluşturan başka bir faktör de yer alıyor. O da bizim herhangi bir nesneye ne değer atfettiğimiz. Artık değeri topluluklar belirliyor.

Bitcoin'in içsel değerine gelince mevcut düzen kırılgan bir zeminde olduğu için insanlar zemini sağlamlaştıracak arayışlar içinde içerisine giriyorlar. Bu arayış içinde de karşılarına Bitcoin ve kripto paralar gerçeği çıkıyor. İşte Bitcoin ve kripto paralara atfedilen değerin paranın yerine ne kadar geçtiği ile ilgili olduğu gayet net. İçsel değer ise topluluğun bakışı ile ilgili. topluluk ne kadar değer veriyorsa Bitcoin o kadar içsel değere sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ