Türkiye kripto para dünyasında özellikle yatırımcı açısından bakıldığında öncü ülkelerden biri durumunda.

Bitcoin ve Kripto Paralara SPK Denetimi Geliyor

Yaklaşık 1 milyon yatırımcının olduğu tahmin edilen bu piyasaya yönelik olarak şimdi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yakından gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçiyor.

2017 yılında başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin fiyatlarında yaşanan hızlı artış dünyada olduğu gibi Türkiye’deki yatırımcının da dikkatini çekmiş ve hızlı bir benimsenme ardından gelmişti.

Yapılan araştırmalar Türkiye’nin kripto para liginde ön sıralarda olduğunu gösteriyor. Ancak kripto para dünyasına yönelik Türkiye’de henüz bir yasal altyapı ve düzenleme bulunmuyor.

Bu durum ise yatırımcıların önemli mağduriyetler yaşaması riskini gündeme getirmiş durumda. Kamu otoriteleri bu konuda endişelerini dile getirip SPK’dan denetim ve düzenleme yapmasını istedi. Kamu otoritelerinden gelen talep üzerine Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) yeni yıl ile birlikte çalışmalara başladığı ifade ediliyor.

Kripto Paralar Gündem Maddesi

Blokzincir odaklı merkezsiz hesap defteri ve yapay zeka gibi sermaye piyasalarında ve ödemeler sisteminde yenilikçi fırsatlar sunan teknolojilerin İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) ana temalarından biri olacağı vurgulanıyor.

Bitcoin ve diğer kripto birimlerinde yatırımcı haklarının net olarak açık olmaması ve yasal düzenlemenin de bulunmayışı gibi nedenler endişe verici olmaya devam ediyor.  Bu yüzden SPK’nın atacağı adımlarla bu endişeleri gidermesi bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ