Aslında cevaplanması son derece zor bir soru.

Aslında cevaplanması son derece zor bir soru. Bitcoin için bu konuda sadece ama sadece bir tahmin yürüterek cevap verebiliriz. Ancak tahminimizi yürütürken mantıksal bir dayanak noktası da elbette önemli.

Bir tahmin yürütürsek Bitcoin bankacılık operasyonlarında uluslararası kısıtlamalara maruz kalan veya dolar merkezli küresel parasal sistemden rahatsızlık duyan merkez bankaları için kullanışlı bir rezerv olacaktır.

Burada ilginç bir durum ile de karşı karşıyayız. Bitcoin rezervlerini benimseme ihtimalinin kendisi bile, merkez bankalarının bir ödeme aracı olarak Bitcoin safına geçmelerini istemeyen ABD mali otoritelerinde karşı merkez bankalarının elinde değerli bir koz haline gelebilir. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda diğer merkez bankalarının da bu alana katılmak için aklı çelinecektir.

Yukarıda yürüttüğümüz tahmin henüz gerçekleşmedi. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda sadece El-Salvador, Bitcoin’in yasal bir para birimi olduğunu ilan etti. Sonraki aşamalarda neler olacağını ise zaman bize gösterecek.

Merkez bankalarının Bitcoin kabulü, kripto para alanı için bomba bir gelişme olarak kabul edilecek. Hangi merkez bankaları olacağını şimdilik söyleyemeyeceğim ancak bu konuda okuyucularımız tahminlerini sunabilirler. Peki sizce hangi merkez bankaları Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul edecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ