Kripto piyasası, Bitcoin fiyatlarını en son Şubat ayında kaydedilen en düşük seviyeye göndererek yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Bitcoin ve Kripto Paraların Düşmesinin 5 Nedeni

Kripto piyasası, Bitcoin fiyatlarını en son Şubat ayında kaydedilen en düşük seviyeye göndererek yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Tesla'nın Bitcoin'i bir Ödeme aracı olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından başlayan düşüş trendi, Çin'in kriptoların yasaklandığını açıklamasının ardından daha da kötüleşti.

Ortaya çıkan düşüş, Bitcoin 30.000 $'a düştüğü için kripto piyasasını kümülatif değerinin % 10'undan fazlasını geri getirdi.

Düşüşün ortasında, kripto piyasasındaki korku en son Nisan 2020'de kaydedilen seviyeye ulaştı.

Hafta sonu başlayan piyasa düşüşü, Bitcoin fiyatı ağır bir şekilde düştüğü ve en son Şubat ayında kaydedilen en düşük seviyeye ulaştığı için yatırımcıların zihninde çok fazla şüphe uyandırdı. Hindistan'da WazirX gibi kripto para borsaları yüksek işlem hacimlerini yönetemedikçe korkular daha da kötüleşti.

Çarşamba günü, Bitcoin, Ethereum, Binance Coin ve Dogecoin gibi önde gelen kripto varlıkları burun buruna geldikçe işler daha da kötüye gitti. Bitcoin, genel kripto piyasası değerinin yaklaşık % 10'unu kaybettiği için 30.000 $'a yaklaştı.   Peki, son zamanlarda yaşanan en büyük piyasa düşüşünün nedeni neydi?

1. Tesla Hayır Diyor

Pazardaki düşüş, geçen hafta Tesla'nın CEO'su Elon Musk'un elektrikli otomobil üreticisinin Bitcoin'i ödeme olarak kabul etmeyeceğini açıkladığında, önceki açıklamalarıyla çelişerek ciddi bir şekilde başladı. Şirket ayrıca daha önce 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın almıştı.

2021'de Elon Musk ve onun elektrikli otomobil şirketi, Bitcoin ve diğer kriptoların, özellikle de Dogecoin'in büyümesine büyük katkı sağladı. Önde gelen bir kripto figüründen gelen haberler yıkıcıydı ve Bitcoin ve Ethereum'u aşağıya doğru spiral olarak gönderiyordu.

2. Çin’in Duyurusu

Kripto piyasasındaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri Çin Halk Cumhuriyeti tarafından tetiklendi. Salı günü Çin, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili herhangi bir hizmet sağlamasının yasaklandığını duyurdu.

2017'de Çin, ülkenin tüm Bitcoin işlemlerinin yaklaşık % 90'ını oluşturduğu bir zamanda yerel kripto para birimi borsalarını kapattı. Düşüşü tetikleyen haberler olmasa da, zaten şiddetli bir yangına daha fazla yakıt ekledi.

3. Grayscale İndirimi Daha da Genişliyor

Kripto pazarındaki bir diğer büyük oyuncu olan Grayscale, dipte dolaylı olarak yer almış olabilir. "Grayscale İndirimi", Grayscale Bitcoin Trust hisselerinin alım satım seviyesinin ima ettiği şekilde Bitcoin fiyatı ile spot piyasa fiyatı arasındaki farkı temsil eder.

Düşüş trendini ateşleyen haberlere ek olarak, Grayscale İndirimi % 25 ile rekor düşük bir seviyeye düştü. Arcane'e göre, artan indirim Bitcoin için kısa vadeli bir risk oluşturuyor ve hala da oluşturuyor.

Kripto piyasası, büyük kriptolar kazanç sağlamaya başladıkça ışığı görmeye başlıyor

Bitcoin şu anda 40 bin dolar civarında işlem görürken, Ethereum 2.7000 dolara yakın ve Binance Coin 373 dolardan işlem görüyor.

Piyasadaki toparlanma yavaş olsa da, endüstri dipten kurtulacak ve yatırımcılara varlık satın almaları için büyük bir fırsat açmış olabilir.

4. Korku

Korku ve açgözlülük; pazarın en büyük iki düşmanı. Pazar, Çin'in açıklamasından kaynaklanan artan belirsizlikle dibe vururken, yatırımcılar arasındaki korku ölçülemez hale geldi. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi'ne göre, Salı günü piyasa duyarlılığı en son Nisan 2020'de görülen "aşırı korku" seviyesine düştü.

5. Negatif yayınlar

Piyasadaki düşüşün ortasında, kripto para birimleri etrafındaki baskı, piyasadaki gerilimi hafifletmek için çok az şey yaptı. Yatırımcılar ve tüccarlar zaten korku içindeyken, olumsuz basın durumu daha da kötüleştirdi. Çoğu piyasadan daha fazla, kripto piyasası haberlerden büyük ölçüde etkileniyor.

Korku ve bunun sonucunda ortaya çıkan şüphe, yatırımcıların daha fazla satış yapmasına ve kripto piyasasının daha da aşağı inmesine neden oldu. Arcane analistleri, genel olarak, "bunun gibi son derece korkulu bir piyasa, boğa döngüleri sırasında tarihsel olarak sağlam satın alma fırsatları sunduğunu" yazdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ