Bitfinex'in CFO'su Giancarlo Devasini, 2018'de Tether USDT'nin yaklaşık yüzde 43'üne sahipti.

Bitcoin ve Kripto Piyasası Tehlikede Mi? Sadece 4 Kişi Tarafından Kontrol Edilen Tarihin En Büyük Stablecoin

Bitfinex'in CFO'su Giancarlo Devasini, 2018'de Tether USDT'nin yaklaşık yüzde 43'üne sahipti.
Bitfinex CEO'su Jean-Louis van Der Velde ve Baş Hukuk Müşaviri Stuart Hoegner, 2018'de Tether USDT'nin yaklaşık yüzde 15'ine sahipti.

Kripto para piyasası, ademi merkeziyet yönü nedeniyle kitlesel bir popülerlik kazanmıştır. Ethereum anahtar geliştiricisi Vitalik Buterin tarafından açıklandığı gibi, neredeyse tüm kripto projeleri en yüksek blok zinciri üçlemesine ulaşmayı hedefliyor. Geçmişe bakıldığında, merkezileştirme, çoğu merkezi olmayan kripto protokolünde hala yürürlüktedir ve ilgili projelerin yönetiminde birkaç kilit kişi vardır.

Tether USDT Çok Merkezi

Wall Street Journal tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, piyasa değeri ve günlük işlem hacmi açısından en büyük stablecoin olan Tether USDT'nin 2018 yılına kadar büyük ölçüde dört kişi tarafından kontrol edildiğini ortaya koydu. Spesifik olarak, en iyi Bitfinex ve Tether bireyleri, 2018 yılına kadar USDT'nin yaklaşık yüzde 86'sını kontrol ediyordu. WSJ'ye göre.

New York Başsavcısı ve federal Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 2021 Tether soruşturmalarından elde edilen soruşturma belgelerine göre, 2018'de dört adam Tether'i rehin aldı.

Bitfinex'in CFO'su Giancarlo Devasini, 2018'de Tether USDT'nin yaklaşık yüzde 43'üne sahipti. Ek olarak, WSJ tarafından görüntülenen belgeler, Bitfinex CEO'su Jean-Louis van Der Velde ve Baş Hukuk Müşaviri Stuart Hoegner'in her birinin Tether USDT'nin yaklaşık yüzde 15'ine sahip olduğunu ortaya koydu. 2018. 2018'in dördüncü Tether USDT balinası, stablecoin'in yaklaşık yüzde 13'ünü kontrol eden İngiliz ve Tayland vatandaşı Christopher Harborne idi.

Ancak rapor, Bitfinex ve Tether'in baş teknoloji sorumlusu (CTO) Paolo Aordino tarafından "palyaço makalesi" olarak nitelendirilerek eleştirildi.

Palyaço makaleleri ne kadar çok olursa, ip o kadar büyür. İnsanlar, Tether'in özgürlük ve kapsayıcılığı temsil ettiğini anlıyor. Bu MSM'yi üzüyor.
Sonunda delik delme medyayı da kıracaktır. 🕳🥊🍐🍐

— Paolo Ardoino 🍐 (@paoardoino) 2 Şubat 2023

USDT'yi ihraç eden Tether, rezervleri konusunda netlik olmaması nedeniyle kendisini düzenleyicilerle anlaşmazlığa düşmüş durumda buldu. 2021'in sonlarında Tether, rezervleri hakkında yanıltıcı açıklamalar yaptığı için ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından 41 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. ABD CFTC'si, 2016'dan 2018'e kadar olan dönemde Tether USDT'nin yalnızca yüzde 27,6'sının yasal parayla tamamen desteklendiğini tespit etti.

Bu, dört kişinin USDT'leri havadan bastığını ve onları fiat para birimleriyle satın alınmak üzere dolaşıma soktuğunu gösteriyor.

Özellikle Tether USDT, geçen yılki çöküşünden önce FTX ile yakından ilişkiliydi. Bir keresinde SBF'nin, şirketi çökmekten kurtarmak için Tether'den milyarlarca USDT basmasını istediği bildirildi. Şirketin SBF'nin talebini reddettiği bildirilirken, Tether, geçen yılın sonlarında FTX ve Alameda'nın çökmesinden sonra işlem hacminin yarısını kaybetti.

Kripto Piyasası Tehlikede mi?

Kripto piyasası, özellikle ayı ve boğa piyasaları sırasında büyük ölçüde stablecoin'lere bağımlıdır. Tether USDT, uzun süre stablecoin piyasasının ana oyuncusuyken, Circle'ın USDC'si ve Binance'in BUSD'si gibi diğer büyük oyuncular ortaya çıktı. Sonuç olarak, kripto para tüccarları piyasadaki en iyi, en çok düzenlemeye tabi ve uygun maliyetli stablecoin arasından seçim yapma lüksüne sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ