İlk olarak, kripto para birimi türevlerinin ne olduğunu anlayalım. Gelecekte sabit bir fiyat için bir kripto para birimi satın almak veya satmak için iki veya daha fazla taraf tarafından imzalanan bir sözleşme bir kripto türevidir.

İlk olarak, kripto para birimi türevlerinin ne olduğunu anlayalım. Gelecekte sabit bir fiyat için bir kripto para birimi satın almak veya satmak için iki veya daha fazla taraf tarafından imzalanan bir sözleşme bir kripto türevidir. Varlığın maliyeti, sözleşmenin değerini etkileyerek gelecekte değişebilir.

Şu anda, kripto türevleri vadeli işlemleri, opsiyonları ve takas edilebilir endeksi içermektedir. Yatırımcılar arasında vadeli işlemler en popüler olanı çünkü yatırımcılar 50 kata kadar kaldıraç kullanabiliyor. Dünyadaki tüm büyük kripto para borsaları, türev ticaret alanına girerek vadeli işlem hizmetleri başlattı.

Ortak türevlerin gelişimi spot piyasa gelişimiyle güçlü bir şekilde bağlantılıdır ve eğilimleri geleneksel piyasa ile karşılaştırırsak, kripto para birimi türevlerinin büyüme için büyük bir potansiyeli vardır. Kripto para birimi türevlerinin aylık işlem hacmi yaklaşık 400 milyar USDT'dir ve bu, 5.000 milyar USD'nin üzerinde olan geleneksel finansal türevlerden çok daha düşüktür.


Aşağıdaki grafik, mevcut kripto para birimi türevlerinin toplam kripto para birimi işlem hacminin % 20 ila % 30'unu aldığını göstermektedir. Bununla birlikte, uçuculuk sırasında, toplam hacmin % 70'ini yakalayabilir.


Kripto türevleri piyasasının bu dönemde geleneksel pazarı etkileyen enflasyon ve güvensizlik nedeniyle önemli ölçüde büyümesi beklenmektedir.

Kripto para birimi ticaret hacminin yaklaşık% 60'ı türev işlemlerden oluşmaktadır ve yine de çoğu kripto para birimi borsaları bu piyasaya girmeye başlamıştır. Kripto para birimi türevleri piyasasının sahip olduğu potansiyel, 2019'un dördüncü çeyreğinde % 14.93 ve 2020'nin ilk çeyreğinde % 41.10 daha fazla büyüme ile gösterilmiştir.

Kripto para birimlerindeki fiyat dalgalanmaları genellikle teknolojik gelişmelere ve yasal konulara maruz kalsa da, yakın tarihli bir araştırma raporunda gerçekleştirilen bir piyasa simülasyonu, türev piyasasının 2023 yılına kadar günlük 1 trilyon dolara kadar işlem hacmine çıkarak daha da çarpıcı bir büyüme beklediğini gösteriyor.


Hükümetler tarafından dostane kripto düzenlemeleri de kripto türevlerinin büyümesine katkıda bulundu. Örneğin, ABD ve Avrupa düzenleyici kurumları aktif olarak kripto türevleri piyasasını düzenlemek için çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ