Kripto Piyasaları Olumlu Temellere Rağmen 490 Günle En Uzun Ayı Döngüsünde

Bitcoin ve Kriptolar Olumlu Temellere Rağmen 490 Günle En Uzun Ayı Döngüsünde

Kripto piyasaları şu anda 500 güne yaklaşan en uzun ayı döngüsünü yaşıyor. Temeller umut verici olmaya devam ederken, piyasa tepkileri henüz olumlu gelişmeleri yansıtmıyor. MN Trading'in CEO'su ve kurucusu Michaël van de Poppe, devam eden ayı piyasasını 2015 yılında gözlemlenen döneme benzeterek, mevcut yatay eğilimi ve sağlam temel büyümeye rağmen kripto para birimlerine olan inancın kademeli olarak erozyona uğradığını vurguladı.

Ayı Piyasasının Karşılaştırılması

Bitcoin (BTC) fiyatları yaklaşık iki yıl önceki zirvesinden bu yana %62'lik bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak, ayı piyasası 490 gün boyunca devam ederek önceki düşük döngülerin süresini aştı. Bu uzun süreli kripto kışı, kapsamlı tecrit önlemlerine yol açan ve yaygın ekonomik kargaşaya neden olan benzeri görülmemiş küresel pandemi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlanabilir. Buna ek olarak, sektör 2022'de kayda değer kripto çöküşleri yaşadı ve bu da düzenleyicilerin sektöre karşı katı bir tutum benimsemesine yol açtı.

Pazarı Etkileyen Faktörler

Yükselen faiz oranları küresel olarak ekonomik zorluklara katkıda bulunarak yatırımcılara daha düşük riskli getiriler sunarken aynı zamanda borçların artmasına da katkıda bulundu. Bu zorlukların ortasında, kripto alanında olumlu göstergeler de var. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, büyük madencilik şirketlerine yatırım yaparak ve bir ETF noktası arayarak Bitcoin ve kriptoya ilgi gösterdi. Piyasa analistleri bu yıl böyle bir ürünün onaylanmasını bekleyerek önemli bir kurumsal yatırımın sinyalini veriyor.

Hong Kong ve Asya'da kriptonun giderek daha fazla benimsenmesi ve yaklaşan Bitcoin yarılanması gibi diğer faktörler de olumlu temelleri destekliyor. Ancak bu gelişmeler, son iki yıldır devam eden uzun süreli ayı piyasası duyarlılığı nedeniyle henüz piyasa fiyatlarına tam olarak yansımış değil.

BTC Fiyat ve Piyasa Görünümü

Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin'in fiyatı 26.000 $ civarında nispeten sabit kaldı ve hafta sonu boyunca çok az hareket gösterdi. Varlığın fiyatı 26.045$ seviyesinde bulunuyor ve bu da durgun bir güne işaret ediyor. Bitcoin, 17 Ağustos'taki %10'luk düşüşün ardından yeni bir konsolidasyon destek bölgesi belirledi. Azalan volatilite ve işlem hacimleri, yakın gelecekte bu istikrarlı eğilimin potansiyel olarak devam edeceğini gösteriyor. Ayrıca, piyasa faaliyetlerinin durgunlaşmasına katkıda bulunan sakin bir hafta sonunun ardından Pazartesi sabahı Asya işlem seansında toplam piyasa değeri 1,09 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

Kripto piyasasının neredeyse 500 güne yayılan uzun ayı döngüsü, altta yatan olumlu temellerle tezat oluşturuyor. Devam eden yatay hareket ve kripto paralara olan inancın azalması geçmiş trendleri yansıtırken, kurumsal ilgi ve yaklaşan etkinlikler de dahil olmak üzere umut verici gelişmeler daha parlak beklentilere işaret ediyor. Olumlu temeller ve piyasa duyarlılığı arasındaki mevcut kopukluğa rağmen, kripto topluluğu potansiyel bir piyasa değişiminin işaretleri için tetikte olmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ