Bitcoin için şimdiye kadar çok fazla şeyler yazdık.

Bitcoin için şimdiye kadar çok fazla şeyler yazdık. Bu yazımızda ise Bitcoin ve küresel likidite konusuna değinmek istiyoruz. Kuşkusuz bir varlığın küresel anlamda kabul görmesi ve benimsenmesi için likidite çekmesi son derece önemli.

Likidite çeken bir varlığın zamanla değeri artar. Toplumsal anlamda da kabul görünce büyüme gerçekleşmeye başlar. Kullanım alanının daha az genişlemesiyle birlikte varlık öne çıkmaya başlar ve sonrasında piyasada bir meydan okuma gerçekleşir. Bitcoin’de işte zamanla böyle bir gelişme yaşadı.

Var olduğu on yılda kısa bir zaman içerisinde Bitcoin, çoktan önemli bir küresel likiditeyi kendine çekmiş durumda. Bu yönüyle Bitcoin uluslararası ödemelerin hali hazırdaki ödeme yöntemlerinden çok daha düşük maliyetlerle yapılabilmesine imkan sağlamıştır.

Yukarıda kurduğumuz cümlelerden yaklaşımımız Bitcoin’in uluslararası para transferinin yerine geçeceği şeklinde bir iddia anlaşılmamalı. Anlaşılması gereken şey ise yalnızca uluslararası likidite potansiyeline vurgu yapmaktır. Mevcut haliyle bakıldığında uluslararası para akışının hacmi, Bitcoin blokzincirinin yüklenebileceğinden çok üzerindedir.

Eğer bu tip ödemeler Bitcoin olarak yapılmaya başlanırsa, talebi dengelemek için ücretlerin de yükseleceğini ifade edebiliriz. Elbetteki bu durum Bitcoin için bir son olarak anlaşılmamalı. Zira bu bireysel ödemeleri göndermek Bitcoin’in değer kabiliyetleri yanında çok az bir özellik olarak kalacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ