Kripto para marketi 22 Aralık 2017 tarihinden beri ayı trendinde hareket etmekteydi. Geçtiğimiz birkaç gün içinde işe bu gidiş hat değişmiş gibi duruyor. Yaklaşık 1 haftaya yakın bir süredir boğa trendine giren market her gerçirdiğimiz gün ile birlikte yaralarını sarmakta. 18 Şubat 2018 tarihi itibariyle kripto para market hacmi tekrardan 500 milyar dolar seviyesine ulaşarak eski destek noktasına geri döndü diyebiliriz.

Bitcoin fiyatı tekrardan 10.000$ seviyelerine dönerken Ethereum fiyatı ise 960$ seviylerinden işlem görmekte. Litecoin ise yeni gelen haberi "Litepay" ile birlite 150$ civarından başlayan fiyatlanmasını 230$ civarında biraz yatay durumda seyretmeye başladı. Bitcoin Cash ise 1500$ civarından işlem görmekteydi.

Markette genel olarak artışların geri gelmesi uzun süredir yatırımcıların canını sıkan ve birçok kayıba yol açan ayı trendinin kırılması anlamına gelmiyor tabi ki, bunun sebebi ise 19.000$ seviyelerinden gelen düşüş çizgisinin hala kırılmamış olmasıdır.

Bitcoin fiyatları ilerleyen günlerde nerelere gelebilir?

Tradingview sitesinde ki teknik analizleri inceleme fırsatınız olursa eğer, Eylem Cücüloğlu analizlerine bakmanızı tavsiye ederim. Bazen bir fikir edemiyorsanız profesyonel bir analizcinin fikirleri ile kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Gene sitede istatistiksel olarak verilmiş bir anket var ve şuan ki durum bu şekilde;

Yani "Satış" evresinden "Alış" evresine geçmiş durumdayız fakat bu henüz tamamen boğa trendinde olduğumuz anlamına gelmiyor. 

Turuncu çizgi kırıldığı zaman boğa trendine girdiğimizi ilan edebiliriz. Fakat bizim şuan geçtiğimiz yer 17.000$ seviyesinden gelen mavi çizginin oluşturduğu daha küçük bir düşüş trendinin kırılmasıdır. Yeşil noktamızda yakın zamanda Stoch RSI grafiğindeki "Over Bought" yani çok fazla satın alınım yapılmış olmasından dolayı herhangi bir düşüş trendinde (küçük çaplı olmasını dileriz) güçlü destek noktamız olacaktır. RSI grafiğinden anladığımız ise mor bölgenin ortasında oluşu daha alımların devam edebileceği anlamına geliyor. Tabi ki oda üst kısımdan mor bölgenin dışına çıktığında ise sanırım o küçük olmasını umduğumuz düşüş trendimiz başlayacak gibi duruyor.

Daha ileri ki seviyeler için söyleyebileceğim şey ise, eğer bu düzeltme (mavi çizginin altına inmemeli) derinleşmez ise, bir sonraki hedefimiz turuncu çizgiyi kırmak olacaktır. Eğer bu iki senaryo gerçekleşir ve Bitcoin fiyatları turuncu çizginin üzerinde seyretmeye başlarsa. İşte o zaman uzun soluklu bir Boğa Trendine girebiliriz diye düşünmekteyim. Şahsen ben Bitcoinden bukadar hızlı bir toparlanma beklemiyordum sebebi ise uzun süren bu düşüş trendine hiçbir yatırımcının tepki vermemesi ve fiyatların 6000$ seviyesine kadar tepkisiz bir şekilde düşmesiydi. Turuncu çizginin kırılabilmesi için 4800$ seviyelerine kadar inebileceğini düşünmekteydim. Aylar önce bulunduğum bazı gruplarda 5000$ seviyelerini geleceği konuşuluyordu fakat 18.000$ seviyelerinde bu duruma pek inanamıyorsunuz. Sabırlık olmak gerekiyor ve terste kalmamak gerekiyor. Elinizden eğer ihtiyacınız yoksa Bitcoinlerinizi ucuza bozdurmanızı tavsiye etmiyorum. Görüşmek üzere umarım artarız :)

(Paylaşım yatırım tavsiyesi değildir.) 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ