Bitcoin'in ortaya çıkışı, her bir kripto para farklı bir 'problemi' çözmeyi vaat eden ve kendi parasal modelini sunarak piyasada birkaç başka kripto para biriminin başlamasına yol açtı.

Bitcoin ve Monero Aynı Makro Ekonomik Bakış Açısına Sahip

Bitcoin'in ortaya çıkışı, her bir kripto para farklı bir 'problemi' çözmeyi vaat eden ve kendi parasal modelini sunarak piyasada birkaç başka kripto para biriminin başlamasına yol açtı. Arzında sert bir sınır olmaya karar veren bazı kripto projeleri var ve altta yatan kullanım durumuna dayanarak sahip olmamaya karar veren başka kriptolar da var.

Bitcoin'in 21 milyonluk sert bir sınırı olmasına rağmen, Monero 18.4 milyon XMR mayınına kadar blok ödüllerinde kademeli bir düşüş görecek. Arz üzerindeki sert bir sınır bir ürünün kıtlığına bağlı olsa da, madencilerin zinciri daha iyi ödüllerle farklı bir tanesine bırakacaklarını düşünerek ağın güvenliğini riske atacağı iddia ediliyor. Bu sorunu çözmek için, topluluk, madencilerin Mayıs 2022'nin sonunda başlayacak olan 0.6 XMR / blok ödüllendireceği kuyruk emisyonlarını tanıttı.

Kuyruk emisyonları ile ilgili olarak Monero Outreach blog yazısı şu şekilde:

“Kuyruk emisyonu, sürekli ve belirsiz madencilik teşviki sağlayacak. Ayrıca ve belki de daha önemlisi, kuyruk emisyonu Monero'ya gerçek, sağlam para için gerekli görülen yerleşik, istikrarlı ve öngörülebilir bir enflasyon sağlıyor. ”

Kuyruk emisyonunun Monero kıtlığının ekonomisini yok edip etmediğine dair konu, Monero Talk ile yaptığı röportajda Monero topluluğunda dikkate değer bir etki yaratan Dr. Daniel Kim tarafından son zamanlarda tartışıldı. Kim, Monero’nun doğrusal kuyruk emisyonu ile ilgili “çok akıllıca bir şey” in “parasal genişleme yüzdesinin asimptotik olarak sıfır yüzdeye doğru gittiğini”, ancak asla vurmadığını iddia etti. Ayrıca “Hiçbir zaman % 0 isabet etmez, çünkü herhangi bir sabit miktardaki Monero yılı üretilecek, ancak önceden oluşturulmuş olan Monero tabanına göre bir yıl içinde üretilen sabit miktardaki Monero'nun boyutu söz konusu olacak. Bu oran daralır, bu nedenle enflasyon oranı % 0'a düşer ve makroekonomideki ilgili miktar budur. ”

Bu yapının “Bitcoin ile özdeş” olduğunu, kral koin durumunda enflasyon oranının sıfıra eşit olduğunu, Monero'da ise “asimptotik olarak yılda yüzde sıfır olduğunu” açıkladı.

“Makroekonomik açıdan olduğu gibi aynılar. Eğer sizin gibi herhangi biriyle konuşursanız Federal Reserve Bank gibi çalışan ya da bu alanda deneyimli olarak yüzde yarım enflasyon gibi deneyimli biri gürültü olarak kabul edilir […] ”

Kim, Monero'nun bu parasal yapısının “sonsuz arz” olarak yanlış yorumlandığını, parasal arzın doğrusal enflasyonunun da “üstel olana eşdeğer” olduğunu belirtti. Ayrıca, kıtlığı yok eden kuyruk emisyonu anlatısının “En kötü FUD türü” çünkü “kulağa mantıklı geliyor, yüzeysel olarak doğru, ama neredeyse kasıtlı olarak yanıltıcı”.

 “Doğrusal olan Monero kuyruk emisyonunda, makroekonomik değişkeni yani yıllık yüzde büyüme oranını asimptotik olarak sıfır yaparken, kalıcı madenciler için ödeme yapılmasını sağlayan çok istikrarlı bir kontrollü büyümeye sahibiz, bu yüzden Bitcoin'e eşdeğer.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ