Geçtiğimi hafta Pazartesiden -> Perşembeye kadar dört gün boyunca yüksek oranda kayıplar veren Bitcoin biraz da olsa parite olarak geriledi. 2018 yılının ilk 2 haftasında geçen yıla göre başarısız bir performans sergiledi. Yaklaşık 21 Aralık 2017 tarihinden beri düşüş trendinde olan Bitcoin değer kaybetmeye devam ediyor.

Tabi ki  son günlerde fiyat birazda olsa yatay olarak devam ederken bu durum aslında biraz olumlu olarak görülebilir. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri Güney Kore Adalet Bakanının ülkedeki yerel kripto para borsalarındaki alışverişi yasaklama önerisiniydi. 15.000$ seviyelerini zorlayan Bitcoin bu haberden sonra derin bir yara daha aldı.

Bitcoin, 2018 yılının ikinci haftasında %23 gibi bir düşüş yaşadı ancak son dört gündür Bitcoin deki dalgalanmada deredeyse duraksama noktasına geldi. 13500$-14500$ arasında gel git yapan Bitcoin eski performansını sergilemiyor.

Bitcoin market üstlünlüğüde tarihinin en düşük seviyelerine kadar geriledi. %32.1 seviyelerine düşen üstünlük Bitcoin'in artık tercih edilmediğini de gösteriyor.


Grafiklerden yapılan analizlerle yaklaşık 1 aydır ayı piyasasında olan Bitcoin'in neden bu şekilde bir düşüş yaşadığı ise hala merak konusu tabi ki bu durumlar hakkında ülkelerinde yaptığı bir çok neden var.

Regülasyonlar-Düzenlemeler


Tarihsel olarak Bitcoin'e büyük darbe vuran faktörlerden biri de yasal düzenlemelerdir. Çin'in ICO'ları yasaklayacağı ve borsaları lisanslayacağı yönündeki açıklaması, büyük bir market crash yaratmıştı.

Güney Kore Adalet Bakanlığı bağımsız olarak kripto para borsalarını yasaklayacaklarını açıkladığı hafta o kadar tedirgin olmasak ta benzer korkular yaşandı. Tabi ki, bu durum birçok Kore devlet kurumu tarafından kurulan bir birliğin bir araya gelmesiyle değil Adalet Bakanlığının kendi başına buyruk bir hareketiydi ve diğer bakanlıklar tarafından zaten kabul görmedi.

Ancak pazar, o zamandan beri Güney Kore Cumhurbaşkanı Blue House, icra dairesi ve resmi konut tarafından açıklanan haberlere tepki gösterdi.

Güney Koreli kripto para gücü sözcüsüne göre, kripto para birimlerini yasaklama planları yok.

"Güney Kore hükümetinin diğer önde gelen hükümetler tarafından oluşturulan düzenleyici çerçeve ve eğilimleri izlemekten başka çaresi yok. Kripto para birimlerine eklenen olumsuz bir şöhret var olsa da, hükümetin tutumu Güney Kore pazarının yararı için bu pazara izin verilmelidir. "

Çin'in üçüncü grevi


ICO'ları yasakladıktan ve sonra, Çin düzenleyicileri artık Bitcoin madenciliğinin büyük çoğunluğunu elinde bulunduran Sosyalist Cumhuriyet'te madencileri hedef aldı.

Çin'in bir madencilik santrali olmasının nedeni, madencilerin girdiği ucuz ve çoğunlukla sübvansiyonlu güçle ilgilidir. Planlar şu anda bu zorunlu gücü daha pahalı hale getirerek kâr marjlarını düşürmek.

Düzenleyiciler, hatta Çin'de bile Bitcoin'u öldüremediler. Bununla birlikte, piyasa fiyatını etkilemek konusunda çok fazla güce sahip oldukları aşikar.

Çin deki madencilik tamamen köreltilmeye çalıştığı için ve Bitcoin madenciler olmadan pek bir işe yaramayacağı için madencilik hakkında yapılan her olumsuz haberde fiyasa eksi yönde ve olumsuz olarak kendini fiyatlıyor. Hali hazır Moğolistan da büyük madenleri olan Bitmain firması Kanada ve Kuzey Amerikada da madencilik faaliyetlerini sürdürmekte. Son günlerde İsviçre ile kripto para vadisi projesi hakkında görüşmeleride oldu. Sanırım Çin yakın zamanda bütün kripto para himasesini elinden çıkartacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ