Bitcoin ortaya çıkınca müthiş bir dirençle karşılaştı.

Bitcoin ve Rekabet Dalgası

Bitcoin ortaya çıkınca müthiş bir dirençle karşılaştı. Bu direnç hala daha devam ediyor. Yeniliklere ve değişimlere karşı zaten bir direncin olması son derece doğal. Rekabet dalgalarını gündeme getirir.  Açık bir şekilde söylemek gerekirse bu rekabet diğer insanları da içine katıyorsa son derece faydalıdır.

Burada aklıma gelen ilk şey Sanayi Devrimi sırasında İngiltere’nin kırsal kesimindeki dokumacıların makineleşmeyi engelleme amacıyla yaptıkları gösteriler. Bu gösteriler sonrasında dokumacılara parlamentoya başvurmuş ve sonrasında ise olaylar atölyelerin yakılmasına kadar varmıştı.

Eğer böyle bir girişim başarılı olsaydı biz de hala elbiselerimizi elle yapıyor olurduk . Peki böyle bir durumda çok daha iyi bir aşamada mı olurduk. Elbette hayır. Bu nedenle Bitcoin ve kripto paralara yönelik engellemelerin bir anlamının olmayacağını geçmişin tecrübelerinden iyi anlamamız gerekiyor.

Rekabet dalgası beraberinde emeği ortaya çıkarır. Biliyoruz ki emek olmadan da yemeğin olmadığı bir zaman dilimindeyiz. Geçişte de böyleydi bu durum. İşgücüne katılımlar aynı zamanda  emeğin de fazlalaşması demek Bitcoin’in bu noktada rekabeti ortaya koyucu gücünü her daim göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Ne kadar direnç ile karşılaşırsa karşılaşsın Bitcoin ve kripto paralar artık birilerinin uykularını kaçırıyor. Merkez Bankalarının yöneticilerinden sert açıklamalar gelmesi bu yüzden. Rahat top koşturamayacaklar. Bir rekabet dalgasını da burada net bir şekilde göreceğiz. Bekleyelim bakalı. Daha neler olacak?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ