Sayıları 13 bini aşan kripto paralar ile elbette bir tekelliğin söz konusu olmayacağını vurgulamak gerekiyor.

Bitcoin ve Tekellik Sorunu

Sayıları 13 bini aşan kripto paralar ile elbette bir tekelliğin söz konusu olmayacağını vurgulamak gerekiyor. Piyasada Bitcoin’in büyüklüğü ise onun sadece potaya erken girmesi ile ilgili. Ancak tekel olma konusunu piyasayı her zaman irite edeceği de bir gerçek.

Konuyla ilgili olarak bir fıkra anlatılır. Fıkraya göre Sosyal vatandaşı bir kadın, eski Sovyetler Birliği’nde üretilen ucuz otomobillerden biri olan Lada’dan satın almak ister. Satıcı, bu arabalardan fazla kalmadığını söyler ama yine de kadın bir tane sipariş etmekte kararlı ve ısrarcıdır.

Satıcı büyük ve tozlu bir defteri çıkarır. Defterde uzunca bir bekleyenler listesi vardır. Satıcı bekleyenler listesinin sonuna kadının adını ekler. Sonrasında ise ‘’İki yıl sora, 17 Mart’ta gelin’’ der. Kadın da takvimine başlar ve ‘’Sabah mı, akşam mı?’’ diye sorar. Satıcı somurtarak ‘’Ne fark eder ’’der ve ekler: ‘’ Tam iki yıl var.’’ Kadın da cevap verir: ‘’Muslukçu o gün gelecek de.’’

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bize bir şey öğretmesi söz konusu ise o da, tekelin yenilikçi olma ile müşteri ihtiyaçlarına cevap verme hususunda engelleyici olmasıdır. Bu durum beraberinde verimsizliği de getirir.

Kripto para piyasasında çokluğa bir de bu gözle bakın derim. Çokluk yerine zenginlik de diyebilirsiniz ama Bitcoin’in tekel getirmediğini de görmek gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ