Kripto para birimlerinin uzun süredir dile getirilen bir eleştirisi, terör operasyonlarının finansmanında kullanılmasıdır.

Bitcoin ve Terör Finansmanı:

Kripto para birimlerinin uzun süredir dile getirilen bir eleştirisi, terör operasyonlarının finansmanında kullanılmasıdır. Bu iddianın nasıl çizilebileceği anlaşılabilir. İnternetten doğan, insan ticaretini finanse etmek için en karanlık köşelerinde kullanılan hain bir para birimi ile Orta Doğu'da BTC kullanan cihatçı gruplara uyuşturucu ticareti arasındaki bağlantı oldukça açıktır.

Ancak gerçekte ikisi birbirinden çok uzak. Bir şeffaflık katmanı ile mesafeli.

Düzenleyiciler, yıllardır terör gruplarının kripto para kullanımını, fiilen kullanılan durumlardan bile daha fazla kullandığını reddetti. Yakın zamanda bir Epicenter podcast'inde Kripto Para AML Strategies'de eski bir CIA analisti ve baş stratejisti olan Yaya Fanusie, kripto para birimleri kullanarak terör finansmanı konusundaki karışıklığı temizledi.

İlk başta, terör grupları kripto para birimlerine akın etti, anonim doğasını gördü, böylece dernek güçlendi. Bununla birlikte, teröristlerin faaliyet gösterdiği kusurlu finansal ve teknolojik altyapı nedeniyle, kripto para birimleri aktarılsa bile, tasfiye etmek zor bir iştir.

Bu, nakit sıkıntısı çeken teröristlerin denemediği anlamına gelmez. Fanusie, “son yıllarda” batıdan doğuya doğru kripto para sifonu söz konusu olduğunda birçok “deneme” gördüğünü belirtti. Kripto-işlemler yoluyla blok zincirinde bir tekne yükü fonu olsa da, bu grupların giderek dijital varlıkların finansman için nasıl kullanılacağını “öğrendiklerini” ve bu nedenle küresel otoritelerin ayak parmaklarında olması gerektiğini söyledi.

“Benim için açık olan şey, deney yapıyorlar, öğreniyorlar. Bu [terör finansmanı] kampanyalarında bazılarıyla sofistike bir artış olduğunu fark ettim ”

Ancak Fanusie, bu terör grupları arasında kademeli bir öğrenme süreci varken, büyük bir sorun olduğunu belirtti.

Kripto para birimlerinin şeffaflığı, dijital cüzdanların adresinin miktar ve zaman damgasıyla birlikte kamuya açık olmasıyla, bağış toplama konusunu küçümsüyor. Geleneksel kripto para birimlerinin ana yönlerinden biri, terör finansmanı yolunda bir ayrıma işaret eder.

“Birçok nedenden dolayı, kripto para birimi terörist kitle fonlaması için iyi değil çünkü çok şeffaf.”

Ayrıca, çoğu kripto para birimi borsaları, bir ülkenin gerekli AML / CTF normlarına bağlı kalmıştır veya meseleyi içselleştirmiş ve uyumu sağlamak için özel firmalarla ortaklık kurmuştur. Her iki durumda da, merkezi kaynaklar yoluyla terör finansmanı yapılmaz.

RAND Corporation'ın raporuna göre, kripto para birimlerinin terör grupları için bir araç olması durumu “abartılı” olsa da, bu finansman kaynağının geleceği belirsiz. Yukarıda belirtilen rapor son olarak şu ifadeyi vurguluyor:

 “Bu teknolojilerin benimsenme hızı ve hangi teknolojilerin kullanıldığı ve bunların nasıl kullanıldığı, önemli operasyonel etkileri olan kritik belirsizlikler.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ