2022'nin 4. çeyreğinde ABD ekonomisi için pozitif GSYİH rakamı, yatırımcı iyimserliğine işaret ediyor ve ilerleyen Bitcoin rallisini destekleyebilir.

2022'nin 4. çeyreğinde ABD ekonomisi için pozitif GSYİH rakamı, yatırımcı iyimserliğine işaret ediyor ve ilerleyen Bitcoin rallisini destekleyebilir. BTC fiyatı, 2019'dan bu yana ilk kez üç maliyet bazında bir kırılma sağladı.

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomistler, Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelen tüm gelişmelere daha yakından dikkat ediyorlar. Bu haftanın başlarında dünyanın en büyük ekonomisi, tahminleri aşarak 2022'nin dördüncü çeyreğine ilişkin GSYİH verilerini açıkladı.

2022'nin 4. çeyreğinde ABD GSYİH'sı, yüzde 2,6'lık piyasa beklentisini aşarak yüzde 2,9 olarak gerçekleşti. Mevcut veriler, ABD ekonomisinin büyümeye devam ettiğini, ancak GSYİH'nın yüzde 3,2 büyüdüğü üçüncü çeyreğe göre daha yavaş olduğunu gösteriyor. Ancak yine de, geçen yılın sonunda perakende satışların düştüğüne dair çeşitli raporlara rağmen, piyasa 4. Çeyrek GSYİH rakamlarını bir iyimserlik duygusuyla görüyor.

GSYİH rakamlarının beklenenden daha iyi olması, Wall Street'te ve nihayetinde kripto alanında daha iyi bir performansa yol açabilir. Bu nedenle, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası için yükseliş olabilir.

Ayın başından bu yana, BTC fiyatı Ocak ayında zaten yüzde 33 arttığından, Bitcoin boğaları oldukça fazla aktivite gösteriyor. Bu ayın başlarında, BTC fiyatı da 23.000 doları aştı, ancak şimdilik bir direnç bölgesi gibi görünüyor.

Bitcoin On-Chain Göstergeleri

Bitcoin (BTC) fiyatındaki son yükselişin ortasında, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 55/100'e sıçradı. Bu, Mart 2022'den bu yana ilk kez, Endeksin Açgözlülük bölgesine girerek FTX ve Genesis'in düşüşünden kaynaklanan bulaşma riskini biraz hafifletiyor. Bununla birlikte, hala Açgözlülük bölgesinin alt ucunda ve Bitcoin partisinin burada bittiği anlamına gelmiyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 55 – Açgözlülük
Güncel fiyat: 23.033 $ pic.twitter.com/OAt0TakkZR

— Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (@BitcoinFear) 27 Ocak 2023

Basın tarihi itibariyle Bitcoin, 441 milyar dolarlık piyasa değeriyle 22.883 dolardan işlem görüyor. Bu, üç yıl içinde ilk kez, Bitcoin gerçekleşen üç fiyatın hepsinde bir kırılma sağladı. Zincir üstü veri sağlayıcısı Glassnode şunları açıkladı:

#Bitcoin fiyat hareketindeki son artış, 2018/19 ayı piyasası ve Mart 2020 Covid krizinden bu yana ilk kez üç maliyet bazının üzerinde bir ilk kırılma ile sonuçlandı. Bu temel psikolojik seviyelerin üzerinde sürdürülen bir süre yapıcı olarak kabul edilecektir.


Ayrıca, son Bitcoin fiyat rallisi, kısa vadeli yatırımcılara veya dipte ortalamaya sahip olanlara da yardımcı oldu. IntoTheBlock'tan alınan veriler, Bitcoin sahiplerinin %61'inin şu anda kârda olduğunu ve yalnızca yüzde 36'sının zararda olduğunu gösteriyor.

BTC fiyatı 23.000 doların üzerinde kalırsa, rotayı 25.000 dolara ve hatta daha yükseğe çıkarabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ