Bitcoin’in uzun vadede bankacılık sistemi için bir tehlike arz edeceği belirtiliyor.

Bitcoin’in uzun vadede bankacılık sistemi için bir tehlike arz edeceği belirtiliyor. Peki bu durum gerçekten böyle mi? Böyle bir yaklaşımı ortaya koymak ne kadar doğru? Bu görüşleri bir inceleyelim.

Bilindiği üzere hiçbir hükümetin veya yönetimin daha fazla Bitcoin üretemeyeceği bir dünyadayız. Böyle bir durumda merkez bankaları fiziksel ya da dijital Bitcoin destekli parasal araçlar veya ödeme çözümleriyle özgürce rekabet edebilirler. Son çare mukrizi olmaksızın, kısmi rezerv bankacılığının oldukça teklikeli bir düzenleme haline geldiğini görmekteyiz.

Bankacılık sektörünün uzun vadede bir evrime tabi olacağı muhakkak. Bitcoin’in büyümesi ile birlikte uzun vadede sadece ama sadece %100 Bitcoin destekli finansal ürünler sunan bankaların ayakta kalacağını ifade etmek abartı olmayacak.

Tabi böyle bir yaklaşımın iktisatçılar arasında son derece tartışmalı olduğunu da ifade edelim. Bir çekişmeyi de ifade eden bu yaklaşımın doğru olup olmayacağını elbette ki zaman gösterecek. Bu tür hizmetleri verebilecek olan bankalar kendi müşterilerinin işlemlerini blok zinciri dışında onaylamayabilir ve gün sonunda ise birbirleri arasında kesin ödemeleri bağlayabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ