Bitcoin’e sahip olan kişiler varlıklarını blokzinciri üzerinden takip edebilmektedirler.

Bitcoin’e sahip olan kişiler varlıklarını blokzinciri üzerinden takip edebilmektedirler. Bu takibin yapılması herhangi bir otoritenin Bitcoin ile çalışan bankalar için son çare mukrizi rolü oynamasını da elverişsiz hale getirmektedir.

Altın standardının en parlak günlerine bakıldığında bu zamanlarda bile paranın altına itfa edilebildiğini görüyoruz. Ancak merkez bankalarının o dönemde nadiren dolaşımdaki tüm parayı karşılayabilecek altınlarının olduğunu da hatırlatalım. Bu nedenle merkez bankaları her zaman arzı arttırarak kağıt parayı destekleme marjına sahiptiler. Böyle bir gelişme muhasebe odaklı kriptografik dijital kesinlik getiren kısmi rezerv bankacılığına teşebbüs eden bankaları ifşa etmeye yarayabilecek olan Bitcoin ile son derece daha zordur.

Bitcoin’in gelecek bir zamanda küçük ödemeler için dağıtık işlem defteri üzerinde kullanılması açıkça söylemek gerekirse pek muhtemel değildir. Ancak çözümün olmayacağını da söylemiyoruz tabi ki. İkinci katmanlar aracılığı ile bu problemin giderileceği şeklinde yaklaşımlar da söz konusu.

Bankalara gelince onların çevrimiçi eşdeğerleri soğuk cüzdanlardaki Bitcoin varlıklarıyla işlemler için yeni bir rezerv para birimi olarak görülebilir.

Geçtiğimiz aşamada her kişi aracıların arlıklarını gerçek zamanlı olarak denetleyebilecek ve çevrimiçi doğrulama ve itibar sistemleri ile enflasyonun gerçekleşmediğine tanıklık edecektir. Bu durum zinciriçi işlemler için yüksek ücretler ödemek zorunda kalmaksızın sonsuz sayıda çevrimiçi işlemin yapılmasına imkan sağlayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ