Dünyadaki devletlerin önemli bir çoğunluğunun gelirini vergiler oluşturuyor.

Bitcoin, Vergi ve İşsizlik Üzerine

Dünyadaki devletlerin önemli bir çoğunluğunun gelirini vergiler oluşturuyor.  Zaman zaman yeni bir finansal enstrüman olarak Bitcoin ve kripto paralara yönelik vergi konusu gündeme geliyor.  Bu noktada vergi oranlarındaki denge hayati bir öneme sahip bulunuyor. Zira yüksek oranlı vergilerin bulunduğu sistemlerde devasa problemler ortaya çıkabiliyor.

Vergi oranlarının yüksekliği bireyler ile firmaları farklı arayışlar içerisine itebiliyor. Bu arayışlar içerisinde kanunların ihlal edilip vergiden bütünüyle kaçınılması dahi yer alıyor. Tabi böylesi bir durumun doğal bir sonucu da kayıt dışı ekonomiye doğru bir kayış oluyor. Geçmişte yüksek vergi oranları ile fonlanan cömert hükümet programlarına sahip İskandinav ülkeleri, karaborsa ekonomisinin yükselişine şahitlik etti. Örneğin, Norveç  1960’lı yıllarda kayıt dışına ekonomi olarak yüzde 1,5 gibi küçük bir orana sahipken 1990’larda bu oran yüzde 18’e gelmişti.

Vergi kaçırmak bir kısır döngüye dönüşebilir. Daha fazla kişi ve firma kayıt dışı ekonomiye kayarsa bu durum vergi oranlarının daha fazla yükselmesi anlamına gelecektir. Tabi böyle bir negatif ortam işsizlik problemine de olumsuz katkılar getirecektir. İşsizlik daha da artacaktır ve ülke ekonomisi zarar görecektir.

Konuya Bitcoin özelinde baktığımızda ise vergi konusunda regülasyon eksikliğinin aşikar olduğu görülüyor. Ayrıca alanın daha net yasal düzenlemelerle düzenlenmemiş olması da ayrı bir olumsuzluk olarak karşımızda yer alıyor. Burada arzulanan elbette yüksek vergi değil. Ancak alana yönelik yaklaşım netleştirilir ise bu durum yatırımcılar açısından da bir rahatlama anlamına gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ