Bitcoin 'in volatilitesine tolerans göstermek aslında kolay bir şey değil.

Bitcoin 'in volatilitesine tolerans göstermek aslında kolay bir şey değil. Fiyatların ani düşme yaşadığı anlarda sabır gösterip satmamak ve bir süre daha veya uzunca bir süre beklemek Bitcoin volatilitesine tolerans göstermek anlamına geliyor. 

Bilindiği üzere Bitcoin 'in kesin kıtlığı bir değer saklama aracı olarak oldukça cazip bir seçenek haline gelmektedir. Diğer taraftan çok sayıda  tasarruf sahibi ,eğer son zamanlarda olduğu gibi yükseliş eğiliminde ise , uzun süre boyunca oynaklığa tolerans gösterilebilir. Dolayısıyla Bitcoin 'in oynaklığındaki kalıcılık ,bir hesap birimi olma rolünü engelliyor. Bu durum her zaman devam eder mi ? En azından halihazırdaki değeri ve dünya üzerinde onu benimseyen insan sayısı yüzdesi beş on kat artana kadar böyle devam edecek.

Günümüz dünyasına baktığımızda dünya nüfusunun yalnızca birbirlerine karşı oldukça volatil para birimleri dünyasında yaşadığı görülüyor. Bitcoin sahipleri altın standardı istikrarında yetişen nesillere kıyasla volatiliteye karşı çok daha toleranslı durumdalar.

Dünyamızda en iyi fiat para birimleri kısa vadede istikrarlı olmuştur. Ancak uzun vadede bakıldığında devalüasyon kendini açıkça belli etmektedir. Diğer taraftan altın , uzun vadeli istikrarını korumuştur. Kısa vadede ise nispeten istikrarsız bir durum göstermektedir.

Bitcoin 'in istikrarsızlığı  veya fiyat volatilitesi büyümesi ve benimsenmesi açısından ölümcül bir kusur değildir. Dolayısıyla  Bitcoin 'in volatilitesine tolerans gösterenlerin uzun vadede kazançlı çıkacağını ifade edebiliriz.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ