Bitcoin'in fiyatı 10 ayın en düşük seviyesine ulaştığında, bir maden felaketi kaçınılmaz görünüyordu. Aslında, bazı büyük madencilik teçhizatları mevcut piyasa durumu nedeniyle kapanma eşiğinde olabilir.

Bitcoin: Yaklaşan Madencilik Güçlüğü Ayarlaması Küçük Madencilere Yardımcı Olacak mı?

Bitcoin'in fiyatı 10 ayın en düşük seviyesine ulaştığında, bir maden felaketi kaçınılmaz görünüyordu. Aslında, bazı büyük madencilik teçhizatları mevcut piyasa durumu nedeniyle kapanma eşiğinde olabilir.

Yakın tarihli bir rapora göre, Çin'de 2,3 milyon S9 madencisi yok edildi ve bu da büyük ölçekli bir kapanma ile sonuçlandı. Çinli bir endüstri kuruluşu, bir medya kuruluşuna F2pool’un tüm ağın hesaplamasına göre, yaklaşık 2.3 milyon S9 madencisinin 10 Mart'tan 22 Mart'a kadar kapatıldığını söyledi.

Yakın tarihli bir Okex raporu ayrıca, ilk listelenen Çinli madencilik makine üreticisi Canaan Inc. [CAN] 'ın hisse fiyatının 13 Mart'ta en düşük seviyesine gerilediğini belirtti. Firmanın piyasa değeri bir ay önce 1,3 milyar dolardan 533 milyon dolara indi. Rapor ayrıca, potansiyel madenci teslimiyetinin muhtemelen Bitmain dahil olmak üzere diğer büyük üreticilere de çarpabileceğini iddia etti.

Son bir podcast'te Bitcoin madencisi ve kripto para yatırımcısı Kris de benzer bir görüşteydi. COVID-19 salgınının herkesi her düzeyde etkilediğini ve büyük madencilik firmalarının bu kaderden farklı olmadığını söylemişti.

Bitcoin’in hashrate'i 2020'nin başından beri en yüksek olan 133,29 EH / S'den 20 Mart'ta 85,09 EH / S’ye düştü. Hash gücü, 12 Mart'ta 108.16 idi ve sadece iki günde önemli bir düşüş gördü. Hash gücü yazının yazıldığı sırada 105.87 EH / S idi.

Ek olarak, Antminer s19 serisi ve MicroBT M30 serisi gibi yeni nesil madencilik teçhizatlarının elektrik maliyetleri günlük madencilik gelirinin yüzde 50'sinden fazlasını alıyor. Bitcoin Cash [BCH] ve Bitcoin SV [BSV] 'nin getirileri de aynıdır, bu nedenle yaklaşan Mayıs ayı bir madencilik felaketi nin kaçınılmaz olacağını OKEx raporunda öngörüyor.

Öte yandan, bir sonraki zorluk düzenlemesinin 25 Mart'ta gerçekleşeceği tahmin edilmektedir, bu da zorluğu % 10 azaltacaktır; BTC.com'a göre, bunun kripto para birimi için en büyük zorluk düzenlemelerinden biri olduğu söyleniyor. Madencilik zorluğundaki bu azalma, artan kâra sahip madencilerin işini kolaylaştırabilir. Bu, madencilik firmalarını kapatan küçük madencilerin işlerini sürdürmelerine de yardımcı olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ