Bitcoin'in üçüncü yarılanmasının eşiğinde, diğer tarafın görüşü nedir?

Bitcoin Yarılanması Sonrası Volatilite Devam Edecek mi?

Bitcoin'in üçüncü yarılanmasının eşiğinde, diğer tarafın görüşü nedir? Özellikle kripto gibi bir piyasada fiyat yukarı veya aşağı yönlü hareket tahmin edilemezken, gerçekleşen işlemlere dayanarak tahmin edilebilecek olan volatilite derecesidir. Volatiliteye baktığımızda kesin olan bir şey var, buradan gidiyoruz.

Bitcoin, sabit tedarik programını, mayınlı blok başına 12.5 BTC'den, mayınlı blok başına 6.25 BTC'ye düşürdüğünde, fiyat etkileri çok büyük olacaktır. Piyasadaki rampaların sayısı göz önüne alındığında, perakende günlük tüccarlardan derin cep kurumsal yatırımcılara yatırımcıların çeşitliliği ve pandemik kısıtlı piyasanın makroekonomik itme ve çekme, yarılanma fırsatını yakalamaktadır.

Aylarca süren tartışma, yarılamanın fiyatlandırılıp fiyatlandırılmamış olmasından, yılın başından bu yana 4.000 $ 'ın altında (kısaca da olsa) 10,000 $' dan bu yana dalgalı olan son işlem fiyatına kadar değişti. Şimdi, tartışma önümüzdeki birkaç gün içinde doruğa ulaştıkça, kripto para birimi bir gecede 1.000 dolar kaybettiğinde, oynaklık nasıl sonuçlanacak?

Skew piyasalardan elde edilen verilere göre, Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin fiyatlandırmasına dayanan volatilite terimi yapısı [VTM], fiyat dalgalanmasının zirvesinin zaten geldiğini gösterdi. VTM aşağı doğru eğimli bir çizgi gösterdiğinden, duyarlılık, kripto para biriminin oynaklığının, yarıya inmenin hemen etkisi ortaya çıktıktan sonra düşmeye devam edeceğini öne sürdü. Yani, arzdaki azalmanın dengesi bir fiyat hareketi veya bir işlem artışı ile korunduktan sonra, sonuçta Bitcoin'in fiyatı yıl sonuna kadar [çoğunlukla] değişmeden kalacaktır.

Bir aylık bir zaman dilimi ile üç aylık bir zaman dilimi arasındaki oynaklık farkına bakıldığında, fiyat değişikliğinin daha büyük payının öncekine ulaşması bekleniyor. Bitcoin sözleşmeleri için 3 aylık zımni volatilite [IV], üç aylık bir duruşta ilerleyen volatilitede bir azalmaya işaret eden iki ay içinde en düşük seviyesine yüzde 4,2'ye geriledi.

Dünkü fiyat hareketinden sonra, Bitcoin 9.000 $ 'ın altına düşerek, yükseliş hamlesinin beklentileri yerini korku aldı. Düşüşten sonraki gün 10 Mayıs'ta, en yüksek hacimli opsiyon sözleşmeleri, 22 Mayıs'ta sona eren, Deribit'te işlem gören ve toplam 1.466 sözleşme ile işlem gören 7.500 $ 'lık bir grev sözleşmesi oldu. Ticarete konu olan sözleşmelerin geri kalanı da benzer bir duygu göstermektedir. Beş sözleşmeden dördü 8.500 dolar ile 5.000 dolar arasında bir fiyat aralığına sahip.

 Hakim olan durumdan bağımsız olarak, yarılanma gerçekleştikten sonrafiyatın hangi yönde hareket ettiği değişmek yerine büyük olasılıkla geçerli olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ