Bitcoin'in üçüncü yarılanmasına 50 gün kalmış durumda. Bitcoin'in dört yılda bir meydana gelen yarılanmasına çok az bir vakit kaldı.

Bitcoin Yarılanmasına Sadece 50 Gün Kaldı

Bitcoin'in üçüncü yarılanmasına 50 gün kalmış durumda.  Bitcoin'in dört yılda bir meydana gelen yarılanmasına çok az bir vakit kaldı.

Bir aydan fazla bir sürede, Bitcoin'in blok ödülü ikiye bölünecek ve mevcut blok başına 12.5 BTC'den sadece 6.25 BTC'ye düşürülecek. Blok ödülü, blok zincirinde yeni bir blok oluşturulduğunda bir madenciye verilen bir miktar Bitcoin'dir. Ağı işlettiği için madencileri ödüllendirmek üzere tasarlanmıştır.

Yarılanma, üretilen yeni Bitcoin miktarını yarıya indirecek - enflasyonu yavaşlatacak ve yeni Bitcoin arzını sınırlandıracak.

Bitcoin'in yarıya indirilmesi yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir - veya her 210.000 blokta bir maden çıkarıldığında. Bu azalan arz süreci, her son blok mayınlanana ve 21 milyon Bitcoin - ya da geriye kalanlar dağıtılana kadar devam edecek.

Bir sonraki yarılanma, 6 Mayıs 2020'de bir kez daha gerçekleşecek ve Bitcoin'in üçüncü yarılanmasını işaretleyecek.

 Bitcoin şu ana kadar iki yarıya maruz kaldı. İlk yarılanma sırasında madencilik ödülü, nispeten büyük bir 50 BTC'den, çıkarılan blok başına 25 BTC'ye düştü. İkinci yarılanma, madencilik ödülünü mayınlı blok başına 12.5 BTC'ye düşürdü. Mayıs ayında ise Bitcoin'in ödülü bir kez daha yarıya düşecek - bu sefer 6.25 BTC'ye gerileyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ