Kristoffer Koch: Norveçli bir öğrenci kendisi, Bitcoin’in ilk borsaya girdiği yıllarda 27$ evet sadece bukadar küçük bir yatırım yaparak tam 5.000 BTC almış. 2009 yılında aldığı bu Bitcoinler 2013 yılında kendisi tarafından hatırlanıyor. Yapmış olduğu yatırım 900.000$ seviyesine ulaşmıştı. Kendisi eğer bugüne kadar Bitcoinlerini bozmadıysa 80 milyon dolar civarında bir varlığa sahip.
Charlie Shrem: Kendisi 26 yaşlarındayken zaten milyonerdi şimdi ise kesinlikle trilyoner olmuştur. Elindeki Bitcoin sayısı nedir bilinmiyor fakat BitInstant'in kurucusu kendisi. Silk Road olaylarından dolayı kendisi Bitcoin sevdası yüzünden hapise bile girdi sanırım 2 sene içeride kaldıktan çıkartıldı. Bitcoin deki potansiyeli ilk farkeden kişilerden biri ve kendisi Roger Ver'i yatırım yapması konusunda teşvik etmiştir.
Roger Ver: Bitcoin ile ilk tanışmasından sonra tamamen kendini ona adapte etmiş bir isimdir.Kendisi zaten "Bitcoin Jesus" olarak tanımlanmakta. Bitcoin.com'un CEOsu ve aynı zamanda Bitcoin Cash'ın de proje lideri.
Roger Ver'in elinde birçok Bitcoin var olduğu tahmin ediliyor çünkü pool.bitcoin.com ona ait ve dünyanın en pahalı anlaşmalarını satmakta. Yani Bitcoin üretebilmek ve kendini dahada zenginleştirebilmek için tüm donanıma sahip bir isim mal varlığı hergün artmakta.
Cameron ve Tylor Winklevoss: Bu ikizleri bilirsiniz facebook'un kendilerine ait bir proje olduğunu fakat Mark Zuckerberg'in kendilerinden arakladığını iddia ederek mahkeme açarak üstünede kazanmışlardı. Mahkemeden kazandıkları bu paranın %20 si ile dünyadaki Bitcoin sayısının %1'ini satın almışlar ve aldıkları zamanda 100$ gibi komik bir fiyata satın almışlar diye biliyorum. Twins borsasınında sahibi kendileri aynı zamanda.
Vitalik Buterin: Bu arkadaşı herkes tanıyordur eminim. Kendisi Ethereum'un kurucusu yaratıcısı ve geliştiricisidir.
Aynı zamanda "Bitcoin Magazine" kurucusuymuş kendileri, Vitalik gerçekten çok başarılı bir deha şuan 70.000.000$ değerinde olan Ethereum'un tek efendisi 2. Satoshi Nakamoto olma yolunda kendisine başarılar diliyoruz. Vitalik zorluk arttı he ona göre :(
Yifu Guo: Avalon’un kurucusu olan Yifu Guo, Bitcoin madenciliği için özel üretilmiş donanımlar olan ASIC tabanlı çipleri yaratan ilk girişimci. Aynı zamanda Bitcoin uzmanı olan Guo, 2011 yılından beri Bitcoin’le ilgileniyor.
Yani o exponantional artışların sebebi bu arkadaş işte ne güzel hala GPU ile kazacaktık Bitcoinlerimizi fakat Yifu bu işi ilk merkezleştiren girişimcilerden biridir.
Ross William Ulbricht: Derin web’de uyuşturucu, kaçak ticaret ve yasadışı hizmetleri satan çok sayıda siyah pazarlar ortaya çıktı. Bu piyasaların ilki Dread Pirate Roberts tarafından yaratılan İpek Yolu (Silk Road) idi. Dread Pirate Roberts,Bitcoin’in 1000$ olmasından önce bitcoin milyoneri oldu.

Eylül 2013’te, FBI, Dread Pirate Roberts’u takip etti. Soruşturma, kara para aklama, hacking ve uyuşturucu kaçakçılığıyla cezalandırılan Amerikalı Ross Ulbricht’te sonlandı. FBI İpek Yolu’nu kapattı ve 144.000’den fazla Bitcoin ele geçirdi, sonraRo bunları emanet olarak tuttu. Sonuç olarak, dünyadaki en büyük Bitcoin cüzdan şu anda FBI’a aitti. (Devam edeceğim)

Mark Karpelès: Mt.Gox'un sahibi olan ve Japonyadaki dünyanın en büyük Bitcoin borsasının sahibi olan Mark, 800.000 adet Bitcoin hacklendikten sonra uzun süre tartışılan bir isim haline geldi tabiki Mt.Gox battı. Sorumlu olarak kendisinide Japonya hükümeti tutuklamadı sadece göz altına alındı. Mark acaba Bitcoinleri çaldı mı? Yoksa Bitcoinler gerçekten hacklendimi bu durum hala belli değil.
Tim Draper: İşte bu arkadaş bizim Ross'un Bitcoinlerini satın almış (bir kısmını) biridir. FBI Bitcoinleri bir süre sonra açık arttırmada satıyor. Tim Draper da 30.000 adet kadar ilk ihalede ikinci ihalede ise 2.000 kadar alıyor heralde 2.000 taneyi harçlık yaparım diye satın aldı. Sonrasında da tabiki Bitcoin Gurusu oluyor başımıza ama yaptığı tahminlerin hepsi gerçekleşmiş geriye dönük baktığımızda çoğu zaman televizyon kanalları Bitcoin desenli kıravatı ile çıkıyor.
Satoshi Nakamoto: Muhtemelen Bitcoin’in yaratıcısının asıl adı değil, sadece bir takma ad. Bitcoin’in gerçek kimliğinin esrarengiz yaratıcısını ortaya çıkarmak için çok fazla girişimde bulunuldu, hepsi boşa oldu. Onunla Bitcoin geliştiricileri arasındaki e-posta yazışma kayıtlarının dışında Nakamoto’ya bir bir kayıt yok. Bununla birlikte, onun hakkında bilinen şey şu anda 1.1 milyon Bitcoin’e sahip olduğudur ki bu da 1.1 milyar doların üzerinde bir servet demektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ