Altyapı Eksikliğini Gidermenin Yolu

Bitcoin

Şu anda Bitcoin ihtiyaçlarımız için kullandığımız ağ olan internetin merkezi olmayan, doğrulanabilir ve özel olması gerekiyordu. Ancak on yıllarca konfor, kolaylık ve hızı seçtikten sonra, bugün internet, milyonlarca web sitesi ve hizmet bilgilerinin birkaç veri merkezinde depolandığı, hepsi çok sınırlı sayıda düzenlenmiş, hatta devlet tarafından sunulan bilgilerle sahip olunan sağlayıcılar aslında oldukça merkezileşmiştir. 

Tüm kullanıcıların verileri, daha az sayıda kablo ve baz istasyonundan geçer ve şimdiye kadar çoğu zaman tanımlanmakta, analiz edilmekte ve geçmesine izin verilmektedir. Bizi bu küresel gözetlemenin bir kısmından kurtarması amaçlanan araçlar bile, (bu araçların kendilerinin istediği şekilde) merkezi yapıları nedeniyle saldırılara, el koymalara ve sansüre açık olan bu aşırı kontrollü altyapıya dayanmak zorundadır.

Bazı insanlar, bu kısır mimarinin üstünde güvenli, özel ve hatta isimsiz olarak iletişim kurabileceklerine ve işlem yapabileceklerine inanıyorlar çünkü onları kolayca tanımlanmalarını etkili bir şekilde gizleyen veya önleyen araçları kullanıyorlar - olmayacakları fikrini savunuyorlar. Tek tek hedeflenmiş veya saldırıya uğramış ve tüm bölgede interneti yalnızca özellikle bağlantılarını kesmek için kapatmak çok fazla; ne hükümet ne de diğer kuruluşlar sırf onları susturmak için bu kadar ileri gidemeyecek. 

Bu sadece şimdiye kadar olmadı - daha düzenli bir şekilde oluyor. Ve durum daha da kötüye gidecek çünkü birbirimizle bağlantı kurmak için kullandığımız medya, güçlerini zayıflatabilecek her şeyi sansürlemek veya durdurmak isteyenlere ulaşırsa, şüphesiz bunu yapacaklar.

2021 daha yeni başladı ve şimdiden ileride ne olduğuna dair bir fikir görüyoruz. Bireylerin hedeflenen susturulmasından toplulukların abluka altına alınmasına, uygulamaların ve hizmetlerin yayılmasına, merkezi olarak depolanan kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin (PII) ihlali ve sızdırılmasına, internete incelemeye alınanların ötesinde başka yollarla erişim için para cezalarının kesilmesine kadar hükümetler tarafından ve hatta tüm ülkelerde internetin tamamen kapatılması. 

Bitcoin'in Altyapı Boşluklarını Doldurmak

Tüm bunlar, 2020'nin bize gösterdiklerine katkıda bulunuyor. Ancak Bitcoin kullanıcıları etkilenmez, değil mi? Maalesef bu doğru değil. 

Tamamen açık olmak gerekirse, bugün hepimizin Bitcoin kullanmasına izin veriliyor. Evlerimizin ve telefonlarımızın IP adreslerinden borsalara ve barındırılan cüzdanlara eriştiğimizi biliyorlar; Bitcoin blok zincirinin tamamını başkalarına tohumladığımızı biliyorlar, bir donanım cüzdanımız olduğunu ve günlük bakiyesini kontrol ettiğimizi biliyorlar (sadece fiyatı değil); Hatta o VPN'in arkasında ne çalıştırdığımızı veya çevrimiçi bayraklar ve plastik pipetler gibi yasaklanmış öğeleri satın almak için kullandığımız anlaşılmaz anonimlik aracını bile biliyorlar. Yaptığımız şeyi yapmamızı istemedikleri sürece yapmamıza izin vermeye devam edeceğiz.

Neyse ki Bitcoin'in, son on yıldır yaptığı şeyi yapmaya devam ederek kendi esnek altyapı eksikliğini gidermenin bir yolu var: Zedeleyebilecek her kusurlu internet parçasını düzelten çözümlerin finansmanı, geliştirilmesi ve uygulanmasını gönüllü olarak koordine etmek Bitcoin'in hepimizin ihtiyaç duyduğu sansüre dayanıklı ve özel elektronik nakit olma potansiyeli. 

Her şey, şimdiye kadar yapılmış en zor para biçiminin yaratılmasıyla başladı, daha önce imkansız olduğunu düşündüğümüz sorunları dahice bir şekilde çözerek.

Bitcoin'in kendisi tembellik ve düşük zaman tercihi çukuruna düşmeden önce, gerçek, iş kanıtı destekli bitcoin yerine IOU'ları kullanmayı seçerek hızlı, zahmetsiz (güvensiz ve sansürlenebilir) işlemler arayışında - sadece veri tabanlarında saklanan rakamlar Yığını halihazırda adı geçen birkaç yetkili servis sağlayıcısının altyapısının üzerinde çalışan gözetim hizmetleri - yeniden doğmuş cypherpunklar, gerçekten izinsiz bir özgürlüğe sahip olmak istiyorsak, sadece konuşmalarımızı şifrelememeli ve beklemememiz gerektiğini fikirleriyle bize hatırlattılar. yeterli onay için, aynı zamanda kendi donanımımızı da çalıştırın.

Onlar sayesinde artık donanım cüzdanlarımız var, çünkü merkezi borsalardan ve barındırılan cüzdan hizmetlerinden hafif cüzdanlara geçmek yeterli değildi. Şimdi bile, güvenilir tarafları denklemden tamamen çıkarmak için açık kaynaklı gizli unsurlar getirme çabalarına öncülük ediyorlar. Havuzlara karşı savaşı kaybediyormuşuz gibi göründükten sonra, madenciler artık daha bireysel ve egemen bir havuz oluşturma yöntemine doğru geçiş yapıyorlar. Sayıları çalıştırmayı, kendi düğümünüzü çalıştırmayı ve çalıştırmayı olabildiğince kolaylaştırmak için oluşturulan tüm harika araçlar sayesinde, birkaç bin tam düğüm, kolayca on veya hatta yüzbinlerde olabilir. donanım.

Ancak, tüm bu yeniliklerin ve araçların, tümü kolayca kapatılmaya, gözetlenmeye, hedeflenmeye ve ele geçirilen merkezi internet altyapısının üzerinde çalıştığında, bireyin özgürlüğünü artırmak için ne yararı olabilir? Bitcoin'in var olması için gereken yığının böylesine önemli bir parçası için Bitcoin'ciler nasıl bir çözüme sahip? Gelişmek için? 

Cevap donanımdır; Bitcoinciler donanım çalıştırır.

Bitcoiners Donanımı Çalıştırır

İnternetin şu anda gerçekten el konulamaz, izinsiz, sansüre dirençli bir Bitcoin'e giden yolumuz için bir risk oluşturan kısmı, internet sağlayıcıları (devlete ait ve özel), kabloları, kuleleri ve her birini tek tek ellerinde tutma arzusudur. kullanıcıları her zaman tespit edilir ve bulunur, izlenir ve izlenir. 

Bu Orwellian aparatına yönelik çözüm, "kablolara sahip olunması" şeklinde özetlenebilir veya daha da iyisi, Bitcoin ağı, iletişimler oluşturmak ve bunlara erişim sağlamak için kendi kendini idame ettiren bağımsız bir donanım cihazları ağına katkıda bulunarak kablosuz radyo frekanslarına sahip olunması şeklinde özetlenebilir. ve merkezi sunucuları olmayan ve ifade, toplanma ve ticaret özgürlüğü haklarımızı kullanmamızı engellemeye yönelik herhangi bir girişimin üstesinden gelmek için yeterli esnekliğe sahip olmayan merkezi olmayan bir şekilde veriler.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak özel olarak yapılmış örgü ağ donanımı geliştirme hedefi ile yalnızca açık kaynaklı yazılım ve Locha Mesh gibi açık kaynaklı donanım projeleri, Bitcoin'i potansiyel olarak orijinal planlarına ulaşmaya itebilir.

Sürdürülebilir, esnek ve otoriterliğe dayanıklı ağ ağlarının oluşturulması için, her kullanıcının Bitcoin blok verilerini, işlemlerini, mesajlarını iletmek, uygulamaları kullanmak ve hizmetlere erişmek için ağa erişmenin kendi araçları olması gerekecektir. Mobil öncelikli, pil tabanlı, gizli bir şekilde taşınabilecek kadar küçük, tek bir şarjla günlerce dayanabilecek veya küçük paneller kullanarak güneş enerjisi ile çalışabilecek kadar düşük enerji tüketimine ihtiyaç duyacaklar, yeterince çok yönlü özel ihtiyaçlar için özelleştirilebilir (daha uzun menzilli, sabit, diğer donanıma bağlı…) ve üretimi, dağıtımı ve hatta kullanımının da kuruluş için bir risk oluşturması durumunda, herhangi bir yerde herhangi bir yerde kopyalanabilecek kadar açık .

Bu şekilde, her kişi, hedeflerine ulaşmak için atlamalar boyunca yollar bulan mesajları yönlendirerek, eşler arası Locha Mesh ağında bir düğüm haline gelebilir; hizmet sunmak; ve başkalarının bu kripto-anarşist, kapitalist serbest piyasada haklarını kullanmalarını sağlamak için bitcoin ile bağlantı kurma, işlem yapma ve ödeme alma.

Biz Bitcoin'ciler sadece ekonominin temellerini öğrenmemiz gerekmiyor. Gözlerimizi herkesin özgürlüğünü kaçırmaya doğru hareket ettiren yalanlara açalım, gözetim ve gözetim dışı hizmetler arasındaki farkları öğrenelim, sayıları çalıştıralım, donanımı çalıştıralım, çocuklarımıza bir donanım cüzdanı kullanmayı öğretelim ve bize öğretelim. ebeveynler servetlerini devlet kaynaklı enflasyon ve kamulaştırmadan nasıl koruyacakları. 

Cypherpunklara katılalım veya phreakers olalım; Eğer gerçekten izinsiz bir Bitcoin'e sahip olmak için gereken buysa, öyle olsun.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ