Bitcoin (BTC) 2019'da hiç bir ayı piyasası görmedi - ve bazı önemli rakamlarla birlikte, kanıtları blockchain'de bulmak kolay.

Bitcoin

Çeşitli metrikleri kapsayan veriler, son fiyat dalgalanmasına rağmen Bitcoin'in onbirinci yıldönümü yılı boyunca güçlü kaldığını göstermekte.

Yatırımcılar bu sorunu çözüyor - rakamlar onayladığı gibi, “hodlers” denilen bitcoini elinde tutanlar hiç olmadığı kadar zulasına bağlı.

Bir BTC Fiyatı Sürekli Bir Boğa Piyasasında

BTC / USD, Eylül ayından bu yana birkaç kez düşüş kaydetti. Paritenin hızlı yükselişi ve düşüşü, eleştirmenlerin ve tüccarların endişelerinin öngörülebilir uyarılarını tetikledi.

Ancak uzaktan bakınca resim tamamen değişiyor. Bitcoin fiyat tahmin aracı  stok akış modelinin yaratıcısı PlanB tarafından belirtildiği üzere, Bitcoin'in 200 haftalık hareketli ortalaması (200WMA) hiç düşmedi.

28 Aralık'ta Twitter'a bir grafik yükleyen analist, kısa vadeli fiyat hareketinin Bitcoin'in varlığının herhangi bir noktasında 200WMA negatifini çeviremediğini ortaya çıkardı. Mevcut büyümenin ayda % 3 veya yaklaşık 150 $ olduğunu ekledi.

Piyasada “Boğa Birikimi” Var

Bitcoin’in son zamanlarda 6.400 dolara yaptığı yolculuk bile istatistikçi Willy Woo’yu koşulların olması gerekenden daha kötü olduğuna ikna edemedi.

Cumartesi günü bir tweet'te Woo da Bitcoin'in tüm tarihi bağlamında son olayları ele aldı. Ona göre, bu fiyat hareketlerini artık ayı piyasasına değil, birikim köşesine yerleştiriyor. Özetledi:

“BTC $ ayı piyasasında mıyız? Hayır, boğa piyasasının yeniden biriktirme aşamasındayız. ”

Woo, Bitcoin'in Aralık 2018'deki 3.100 dolarlık düşük seviyelerine de ışık tuttu. Bazılarının o aydan beri bu ayla karşılaştırdığı bu aşama, “inorganik” davranışın sonucuydu:

“2018'de inorganik olarak satın alma duvarları ile 6 bin dolar tutuldu, akıllı para çıktı, duvarlar serbest bırakıldı ve alçak tarafa geçtik.”

Hodlerlar Daha Uzun Sürüyor

Yatırımcı davranışındaki eğilimler Bitcoin’in Nisan 2019 boğa koşusu gerçekleşmeden önce bile değişmeye başladı. 3.100 $'dan 14.000 $'a kadar bir artışa rağmen, mevcut BTC tedarikinin çok azı, o dönemdeki cüzdanını bıraktı.

Girişimci Alistair Milne'nin hafta sonu belirttiği gibi, arzın % 70'i son altı aydır statik kaldı.

Davranış, 2016 yılında Bitcoin’in önceki blok ödülünün yarıya indirilmesine yol açtığını taklit ettiğini söylüyor. Daha sonra, Mayıs 2020’deki etkinlik Bitcoin fiyatı için potansiyel bir katalizör olarak kabul edildi.

Ancak halvingin etkisi sadece bir yıl sonra hissedildi ve bu sefer potansiyel pazar hareket gücü hakkında görüşler karışık.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ