Bitcoin

Daha önce forumda açılan bir başlıkta Bitcoin'e en büyük zararı verenlerin, hard fork ve minerlar olduğunu; ne yaşanan hack krizinin ne de bir başka şeyin Bitcoin'e onlar kadar zarar vermediğini söylemiştim. Konunun üzerinden biraz zaman geçti ancak daha net bir analiz yapılabilmesi için beklenilmesi gerekiyordu. Öncelikle kişisel fikrim açısından, forkların iki ucu keski bıçak olduğunu düşünmekteyim. Şu an pek bir zararı gözükmemekte ancak ilerleyen zamanlarda forklar gerçekten büyük bir problem olacak gibi durmakta.

Öncelikle forkların neden beraberinde bir problem getirdiğini yazmakla başlayalım. Hard forklar, basit bir şekilde anlatacak olursak, zincirde yaşanan bir problemden dolayı, sorunu çözmek için zincire belirli bir bloktan sonra yeni bir zincir oluturulmasıdır( Görselden bakılırsa daha net anlaşılabilir). Burada oluşan çatallaşma( fork zaten çatal demektir) sonucunda da yeni bir kripto para oluşur. Çatallaşmadan önce, o kriptoparayı kullanan insanlara ellerindene kadar eski para birimi varsa o kadar da yeni kripto paradan verilir. . Bu yeni kripto paranın verilmesi bu gibi bir durumda elzemdir çünkü fork yeni bir blockchain değil, var olan bir zincirde yeni bir dallanmadır. Bu durumların hepsi ethclassic-eth hard forkunda, btc-btccash forkunda yaşandı. 

Sistemlerde iyileştirmelerin gerekli olduğu bir gerçek, bu yüzden de forklar bir zorunluluktur. Ancak buradaki problem forkların uygulanmasında yaşanmakta. Şöyle ki forklarda verilen yeni parabirimleri, bir enflasyon oluşturmaktadır. Örnek olarak 1btc sahibiyken,btc-btccash forkundan sonra, 1 btc, 1 btccashe sahip olundu. Bu da aslında beraberinde bir enflasyon yaratmaktadır. Şu an kripto paraların kullanıcı sayısı yükselmekte olduğu için enflasyon bizlere yansımamaktadır. Ancak bunun önlemi alınmadığı durumlarda, piyasa doygun büyüklüğe ulaştığı noktada, yeni krizler oluşacaktır.

Kısa vadede bu enflasyonist hareketin kripto paralar açısından yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Enflasyon kontrol edildiği zaman ekonomiye akışkanlık getirmekte, paranın gereksiz değerlenmesinin önüne geçmektedir. Kripto paralarda da yaşanan bu enflasyonist hareket ile oluşan haber ve reklam sayesinde ilgiyi çekmekte ve piyasaya yeni oyuncuların katılmasını sağlamaktadır. İnsanların bedava yeni koin elde etme arzusu da bunu körüklemektedir. Ancak kullanıcı sayısı açısından doygunluğa ulaşıldığı noktada bu forkların oluşması büyük zararlar verebilir. Ayrıca büyük oyuncular manipüle etmek amacıyla forkları kullanabilir.

Şimdi geldik miner problemine. Dediğim gibi büyük oyuncular, manipüle etmek için bu forkları kullanabilir. Minerlarda bunların en büyük örneğidir. Öncelikle minerlar zincir sistemi için gereklidir. Bunun sayesinde aktarımlar vesaire daha rahat yapılmaktadır. Böyle bir bağımılığa sahip olan sistemde de minerlar, hangi koini mine etmeye(kazmaya) başlayacaklarını, hangi koine yatırım yapacaklarını söyleyerek minerlar manipülasyonlar da bulunabilir. Bunu en son yaşanan btc fiyat dalgalanmasında gördük. Minerların aynı şekilde bu tarz manipülatif hareketleri sayesinde sistem kendilerine daha bağımlı hale gelmektedir. Minerlar her ne kadar doğrudan olmasa da dolaylı yoldan bu paraların nasıl bir yol izleyeceğini, nasıl bir geleceği olacağını belirlemektedir. Bu, ne yazık ki, kripto paraların decentralized bir para birimi olma argümanlarını zedelemektedir. 

Sonuç olarak daha önünde çok uzun yıllar olan ve daha yolun başında olan kripto paraların miner ve hard fork problemlerine bir çare bulmaları elzemdir. Her ne kadar dediğimiz gibi piyasaya yeni oyuncuların katılımıyla bu durum göze çarpmasa da ileriki zamanlarda bu kripto paralar açısından sıkıntı yaratabilir. Özellikle henüz takas amaçlı değil yatırım amaçlı kullanılan bu paralar açısından bu durum daha çok önem kazanmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ