Bitcoin'in Çin ve bölgelerinden kaynaklanan hash gücü, toplam küresel BTC ağ kapasitesinin %50'sinin altına düştü.

Bitcoin'in Çin ve bölgelerinden kaynaklanan hash gücü, toplam küresel BTC ağ kapasitesinin %50'sinin altına düştü. Bu dönüm noktası, ABD'deki madencilerin Çin hükümetinin madencilik faaliyetleri üzerindeki baskısından en büyük yararlananlar olduğuna dikkat çeken Documenting Bitcoin ekibi tarafından belirlendi.

@DocumentingBTC ekibi, analizlerini aşağıdaki açıklama ve ekli çizelge aracılığıyla paylaştı.

Bitcoin madenciliği coğrafi olarak daha fazla dağılıyor—Çin şu anda toplam hash gücünün %50'sinden daha azına sahip ve ABD en büyük yararlanıcı. Açık İnternet gibi, Doğu'dan Batı'ya bir servet transferi.

Çin Bir Zamanlar Bitcoin Hash Gücünün %70'inden Fazlasını Kontrol Ediyordu

Yukarıdaki verilerden, Çin'in 2019'un sonundan 2020'nin başına kadar Bitcoin ağının yaklaşık %70'ini kontrol ettiği gözlemlenebilir. Çin tarafından kontrol edilen hash gücünün, hükümetin 2018'in başlarında biraz düştüğünü belirtmek gerekir. O yıl BTC madenciliği üzerindeki baskı söz konusu oldu. Çin'den kaynaklanan hash gücü, Çin hükümeti bu yıl yeni bir baskıya başlayana kadar kısa sürede toparlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Artık BTC Hash Gücünün %16,8'ini Kontrol Ediyor

Cambridge Alternatif Finans Merkezi'nden gelen verilere hızlı bir bakış, Çin'de bulunan madencilerin artık Bitcoin'in hash gücünün yaklaşık %46'sını kontrol ettiğini ortaya koyuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan BTC Madencileri artık Bitcoin'in hash gücünün %16,8'ini kontrol ediyor. İkinci değer, aynı madencilerin ağın yalnızca %4'ünü kontrol ettiği 2019'un sonlarından bu yana %12'lik bir artıştır.

Aşağıdaki çizelge, izlemenin izniyle, web sitesi, Amerika Birleşik Devletleri merkezli madencilerin Çin'de devam eden baskılardan nasıl yararlandığını gösteriyor.

Bitcoin'in Hash Gücü Toparlanmaya Başlıyor

Ayrıca bahsetmeye değer olan bir şey daha söz konusu. Bitcoin'in hash gücü, Çin'in bu yılın Mayıs ayı ortasında BTC madenciliği yasağını yinelediği büyük düşüşten sonra toparlanmaya başladı. Aşağıdaki grafik, Glassnode'un izniyle, madenciler Çin dışına taşındıkça Bitcoin'in hash gücünün devam eden toparlanmasını göstermektedir.

Bitcoin fiyatında zaman zaman hash gücünün önemli bir etkisinin olup olmadığı merak ediliyor. Diğer taraftan özellikle hash gücünün yüksek olmasının ağın sağlamlığı için son derece önemli bir metrik olduğu da dile getiriliyor. Hash gücü göçünün yaşanması ayrıca Bitcoin’in Çin merkezli olduğu şeklindeki eleştirilerin de zamanla azalmasına yol açacaktır.  

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ