Bitcoin

Önceki yazılarımda bazı teorik değerlendirmelere yer vermiş, bunları Türkçe'de de tartışmaların bir parçası haline getirmeye çalışmıştım. Açıkçası son yaşanan gelişmeler ve şu an itibariyle Bitcoin'deki dörte birden fazla yaşanan değer kaybı beni bazı konularda daha da netleştirdi.

Bitcoin dijital bir altındır; nakit bir ödeme sistemi değil!

Mevcut haliyle Bitcoin'in bir nakit ödeme sistemi olduğunu söylemek abesle iştigal olacaktır. Hiçbir nakit ödeme sisteminde 25 doları göndermek için 25 dolar ücret ödemezsiniz. Bitcoin'deki hızla artan devasa hacim, insanların ona olan ilgisi artık sınırlarını ortaya çıkarmış gibi görünüyor. Ağ şişti ve işlemler tıkandı. Durum böyle olunca da zaten pahalı olan gönderim ücretleri iyice saçma bir seviyeye geldi. Şu an madencileri altın alıp satan bir kuyumcudan farkları yok. Yatırım yapanların ise az miktarlarda alım satım yapmasının imkanı ortadan kalkmış gibi görünüyor. Durum şunu gösteriyor ki nakit ödeme sistemi arayanlar gözünü başka bir yöne çevirmek zorundalar; örneğin Dash ya da IOTA gibi. Kripto paralardaki evrim bizi gün geçtikçe böyle bir yöne sürüklüyor gibi. Aynı altın paranın icadı ve sonra artık kullanılamayacak hale gelmesi gibi bir durumla karşı karşıyayız. Ayrıca organizasyonel sıkıntılar da bir haftada insanları illallah ettirmiş durumda. Bazı gönderimler 1 hafta 10 gün seviyelerine geldi. 

Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak Bitcoin'in bu düzeltme sonrasında çok daha yüksek seviyelere çıkacağını düşünüyorum fakat mevcut haliyle çok esaslı güncellemeler yapılmadıkça dijital nakit olma vasfı neredeyse binde sıfır. Şahsen bu durumda bir sıkıntı görmüyorum ve durumun böyle olması evrimsel bir kaçınılmazlık olabilir. Fakat yorumlayanları unutmaması gereken temel şey artık sadece ödeme sistemi olarak Bitcoin'i ölçmemeleri. Bu bakımdan gerçekçi olmakta ve Bitcoin’e bir ödeme sistemi benzetmesi yapmaktan artık kaçınmak gerekiyor. Bitcoin artık birçok vasfı kendinde toplayan bir dijital varlık ve bu vasıflar arasında ödeme yapabilmek de olabilir fakat bu ilk yola çıktığı beyaz sayfalarla mevcut realitesi arasındaki farkı görmezden gelmemize engel olmamalı.

Bitcoin bu zorlu ralliyi de rahat bir şekilde atlatacaktır. Daha önce bunu defalarca yaptı. Ama artık kripto dünyasında bir gençlik çağına doğru girildiğini görmek gerek ve meselenin sadece dijital ödeme olmadığını ve daha birçok imkanın üssü olduğunu unutmadan yorumlamamız gerekiyor.  Bunları özellikle bugün yazıyorum zira tersini yapmak çok kolay. Bitcoin 30 bin dolarlara ulaştığında malumu ilan etmenin bir anlamı olmayacak. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ