Bitcoin

Geçtiğimiz günlerde blok zinciri güvenliğinde uzman bir şirket olan BitGo’nun baş programcısı Jameson Lopp, Bitcoin’in şu anda sirkülasyondaki para değeri bakımından Dünya ekonomisinde 32. sıraya yerleşeceğini hesaplamıştı. Mevcut haliyle Bitcoin çoktan bir çok ülke ve dev şirketin ekonomik büyüklüğünü geride bırakmış durumda. Ülkelerdeki kullanılabilir hazır paraların toplamını gösteren M1 Endeksi'nin sonuçlarını değerlendiren Lopp, BTC'nin piyasa değerinin birçok Güney Amerika ülkesinin hatta Singapur'un önünde olduğunu ve Finlandiya ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise hemen arkasında yer aldığını belirtti. Bitcoin yükselen büyüme oranıyla toplam kripto para piyasasının da %60'ından fazlasını oluşturuyor. Bu gelişmelerde büyük yatırım fonlarındaki Bitcoin'e yönelim ve artık bu vesileyle ana akım olma yolunda ilerleyen bir yatırım nesnesi olarak görülmesinin verdiği iyimser hava da var.

Bu gelişmelerin dışında ilginç bir istatistik de Google arama sonuçlarından. Aramalardaki istatistiğe göre Bitcoin yatırımı aramaları altın aramalarını geçti. Wall Street'in haberine göre altın alım miktarında da belli bir nebze düşüş var. 

Bunların üzerine bir de dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs'ın önümüzdeki 10-20 günlük periyaot için yaptığı Bitcoin tahminleri eklendi. Banka Bitcoin’in henüz potansiyeline ulaşmadığını ve 8 bin dolar seviyelerini zorlayabileceği yönünde iyimser bir tahmin açıkladı. Sene başında 1.000 dolar seviyelerindeki Bitcoin şu an 7 buçuk kat değerlenmiş durumda. Bankanın yöneticilerinden Sheba Jafari'nin görüşüne göre Bitcoin için 7900 dolar seviyeleri olmayacak bir hedef değil hatta bu seviyede yerini sağlamlaştırması bile mümkün. Bitcoin tarihinin rekor artışını yakın dönemde yatırım fonlarının Bitcoin'i meşru bir yatırım nesnesi olarak gördüğü açıklamalarıyla yapmıştı. 

Ben bu derleme haberi yaparken seviyeler 7.500 dolarda, fiyattaki oynaklıktan kaynaklı haber yayınlanıncaya kadar kaç olur bilinmez ama ufak bir düzeltmeden sonra yükseliş trendi kendini belli etmiş gibi. Şimdi ise Bitcoin'in önündeki tek zorlu sınav SegWit2X gibi görünüyor. 

Not: Makale hazırlandıktan birkaç saat sonra SegWit2X'in iptal edildiği duyuruldu. Ne diyelim kriptokraside her şey çok hızlı.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ