7 Eylül'de Bitcoin %11 düştü.

7 Eylül'de Bitcoin %11 düştü. 20 Eylül'de yine %9'a yakın bir düşüş yaşadı. Ancak dünkü %8,30 düşüşü çevreleyen panik çok daha büyük. Tüm bu düzeltmeler arasındaki temel fark, 3 Aralık'ta düzeltme fitilinin %22'ye yakın olmasıdır. Bu, 19 Mayıs'tan bu yana en büyük düzeltme fitiliydi ve bu, piyasayı yanlış bir şekilde rahatsız eden özel bir nedendi. Bu yazıda, Bitcoin ve toplu kripto piyasasının düşüşüne katkıda bulunmuş olabilecek diğer faktörleri çözeceğiz.

Bazı Büyük Yatırımcıların Devasa Kâr Elde Etmesi Mi?

Şimdi, bunun önceki düzeltmeler gibi bir manipülasyon olmadığını, ancak kâr almanın muhtemelen bir grup büyük yatırımcı tarafından yönetildiğini anlamak önemlidir. Düşüş, geleneksel pazarın kapanmasıyla bir hafta sonu gerçekleşti. Daha önceki parçamızda, bunun Bitcoin için bir yükseliş penceresi olduğunu düşündük. Ancak, büyük bir trend kayması ve düşük likidite koşulları, daha yüksek satış hacimlerine yol açtı.

Ancak, Neden Bu Kadar Aniden Oldu?

Düşüş gerilimi geleneksel hisse senetlerine kadar takip edilebilir. Geçen hafta, geleneksel piyasanın bir düzeltme aşamasına girdiği görüldü. Omicron varyantının yükselişi, Covid-19 sonrası uzun vadeli ekonomik canlanma söz konusu olduğunda belirsizliği körüklüyor. Ve aşırı riskli bir oyuna yol açtı.Riskten uzak bir piyasa, yatırımcıların sermayelerini değişken bir varlıktan alıp kısa vadeli oynaklığı önlemek için Altın gibi daha güvenli seçeneklere koymalarıdır.

Bitcoin

Bitcoin Vadeli İşlemleri için de büyük bir kaldıraç azaltma olayına katkıda bulundu. Açık Faiz, 22 milyar dolardan 5,4 milyar dolar gibi büyük bir düşüşle 16,6 milyar dolara düştü - %24,5'lik bir düşüş.

Riskli Bir Anlatının Arkasındaki Ana Sebep Neydi?

Yakın tarihli bir duyuruda FOMC, politika yapıcıların varlık alımlarını daha sıkı bir şekilde azalttıklarını belirtti. ABD'de işsizlik geçen ay keskin bir şekilde düştü ve Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcılara 14-15 Aralık'ta yapacakları toplantıda tahvil alımını azaltmayı düşünmelerini söyledi.Ek olarak, tahvil alımının azaltılması, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin enflasyon endişelerini yatıştırmak için faiz oranlarını yükseltmesine izin verecektir.

Picter Wealth Management'ta ekonomist olan Thomas Costerg, şunları söyledi:

"Hızlandırılmış bir daralma olasılığı artıyor. Fed, işsizlik oranının sadece %4,2'ye düşmesini görmezden gelemez."

Peki 15 Aralık'tan Sonra Ne Olacak?

Bitcoin Vadeli İşlemlerinin ciddi bir kaldıraç düşüşüne maruz kaldığı gerçeğini göz önünde bulundurarak, spot alıcıların hala hızlı tuttuğu bir durum yapılabilir. Bu nedenle, hızlandırılmış daralmanın resmi hale getirildiği göz önüne alındığında, Bitcoin muhtemelen FOMC toplantısından sonra bir yükseliş toparlanmasına geri dönebilir ve devam edebilir.

Bununla birlikte, bunlar Bitcoin ve kripto piyasası için hala belirsiz zamanlar. FOMC toplantısına bir haftadan fazla zaman var, bu da BTC'nin hala piyasada yerini koruması gerektiğini gösteriyor.Geleneksel piyasa Pazartesi sabahı kaymaya devam ederse, Bitcoin'in ileriye dönük benzer bir yola bağlı kalma olasılığı var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ