Bitcoin'in son zamanlarda tarihinin en yüksek rakamlarını görmesiyle çevrenizden de bu konu hakkında meraklı sorular duymak kaçınılmaz olmaya başladı.

"Gerçek hayatta ben, Bitcoin'den bahsederken ben."

Aileniz, arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınız Bitcoin hakkında soru sorduğunda, ya konu size katılmamalarına ya da kendi gençlikleriyle veya gerçeklikleriyle bağlantı kuramamalarından dolayı anlamanın zorlaşmasıyla sonuçlanabiliyor.

Bu tabii ki bir problem değil, eğer siz bu yepyeni dünyanın nasıl potansiyellerle dolu olduğunu güzelce açıklayıp onların fikrini değiştirmezseniz. Bitcoin bugünlerdeki en havalı konulardan birisi. Ama herkes onun taşıdığı bu muazzam potansiyeli anlamakta aynı bakış açısını paylaşmıyor. Özellikle de sizden biraz daha yaşça büyüklere anlatmaya çalıştığınızda.

O zaman, mavi ekrana sebebiyet vermeden durumu nasıl açıklayabiliriz?

Madde 1: Bu da para, sadece dijital
Eğer konuya kripto para gibi Bitcoin jargonuyla başlarsanız anlatmaktan hemen vazgeçebilirsiniz. Daha çok karşınızdakinin bağlantı kurabileceği, bağlamsal olarak onların da anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışmak en iyisi. Tamamen yabancı oldukları bir şeyi gene tamamen yabancı oldukları terimlerle açıklamak yukarıda bahsettiğimiz mavi ekranı beraberinde getiriyor. 

Durumu aşina oldukları para birimi ve hisse senetleri üzerinden ilişkilendirebilirsiniz. Bitcoin'in de bildikleri sıradan paradan hiçbir farkı olmadığını, bir değeri olduğunu, satın almalar yapabileceğinizi ve daha farklı hizmetler için kullanılabileceğinizi açıklayın. Aynı zamanda hisse senetleriyle de benzer olduğunu; değerinin de arz ve taleple dalgalanmalar yaşadığını anlatabilirsiniz. Tabii Bitcoin kadar kâr üretmediğini de.

Madde 2: Bir dağa benzetin
Şimdi ise konu bu insanların Bitcoin'i nereden aldığınızı ve cebinizde taşıyıp taşıyamacağınızı sorduğu evredeyiz. Eminiz ki, "dijital para" kavramını anlayacaklardır. O yüzden Bitcoin ile ilişkilendirmek için bu kavramı kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda Bitcoin'in bankamatik kartına ya da patronunuzun size doğrudan mevduat üzerinden ödeme yapmasına benzetebilir; paranın tek bir kişinin dahi eline değmeden doğrudan hesabınıza aktarıldığını söyleyebilirsiniz.

Bitcoin'i nereden alacağınız sorusuna gelince, bir Bitcoin Dağı olduğunu ve o dağda da madencilerin olduğu metaforu kullanabilir. Bitcoin madenciliği yapan bu madencilerin de işlerini bilgisayarlarıyla ve bir sürü sayısal işlemle gerçekleştirdiğini anlatabilirsiniz. Altın gibi ender bulunan bir madenin çıkarılmasına benzer olarak Bitcoin çıkarmak da oldukça zahmetli ve pahalı ekipmanlarla gerçekleşiyor ve bir Bitcoin pek çok küçük parçaya bölünerek sıradan ve bildiğimiz para karşılığında satın alınıp dolaşıma sokulabiliyor.

Madde 3: Bitcoin nerede harcanabilir?
Bu karşınızdakini sarsabilir. Sadece 1 Bitcoin'in 10 bin dolar ya da daha açıklayıcı olalım, an itibariyle 42.387,35 TL ettiğini hayal ettirin.

Ne kadar çok insanın yatırım aracı olarak Bitcoin'i kullandığını; insanların geri dönüşlerinin çok daha iyi olmasından dolayı paralarını Bitcoin'e yatırdığını asla es geçmeyin. Esnek bir yapısı olduğunu ve sadece 1 senede 4.000 dolardan 10.000 dolara yükseldiğini anlatmak bile karşınızdakini oturduğu yerden zıplatacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ