8 başlıkta Bitcoin

Bitcoin, artık herkesin bildiği ve çoğu kişide halen soru işaretleri oluşturan yeni nesil bir kripto para birimi. Ancak çoğu kişi Bitcoin'i doğru anlamadan ve tam olarak neye hizmet etmesi gerektiğinden emin olmadan fikirlerini paylaşıyor. Bu da konu hakkında bir çok karışık ve yetersiz bilgiyi ortaya koyuyor.

Bizler de, Bitcoin'in doğrularını ve yanlışlarını sade bir dille anlatmaya çalışacağız. Bitcoin'i gerçekten anlamak ve ne olduğunu keşfetmek için size faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Öncelikle arkasındaki teknoloji dünya için çok önemli!

Bitcoin'i Bitcoin yapan, arkasındaki "blockchain" teknolojisidir. Öncelikle bunu kavramamız ve Bitcoin'in bu yeni nesil teknolojinin ilk örneği olduğunu unutmamamız gerekiyor. Blockchain (blok zinciri) tamamen dağıtık yapıda ve değiştirilmesi son derece zor bir yapıdır. Mevzu bahis bir para birimi olunca, şuana kadar bunu en iyi şekilde kanıtladığını da görebiliriz. Blok zinciri teknolojisi, değiştirilemez ve kopya edilemez bir yapıya sahip olduğu için, yapılan işlemlerin doğruluğu ve gerçekçiliği her zaman tartışmaya kapalıdır. Böylesine güçlü bir yapının, 10 senedir bozulmadığını görmemiz; bu teknolojiye olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

Bitcoin, bu teknolojinin ilk ürünü olmasıyla son derece önem arz ediyor. Bitcoin'i tam olarak anlamadan önce, arkasındaki teknolojik güce bakmamız herkes için faydalı bir giriş olacaktır.

Sanal değil, dijital para birimi

Bu iki ayrımı da iyi yapmamız gerekiyor. Çünkü "sanal" kelimesi çoğu kişide; tamamen sanal veya gerçek hayatımıza müdahale edilemez gibi bir algı oluşturuyor. Bu sebeple burada sanal kelimesinin kullanımı son derece yanlıştır. Alternatif olarak "kripto" da tercih edilebilir. Eğer, her şey sanal olsaydı; herkes birbirine binlerce Bitcoin; veya kurucular ortalıkta Bitcoin dağıtabilir bir hava oluşurdu. Zaten yukarıda bahsettiğimiz teknoloji de; bunu engelliyor ve sanal bakış açısından oldukça uzaklaştırıyor.

Evet; Bitcoin fiziksel bir para birimi değil; hiç de olamayacak belki ancak bu onun "tamamen sanal" olduğunu göstermeyecektir. Bitcoin elde etmek için şuan son derece üst düzey işlem hacimleri gerekiyor ve oldukça zor. 

Bitcoin'in belirli bir merkezi yoktur

Bitcoin'de en çok kafa karıştıran bir diğer konu ise; Bitcoin'i kimlerin yönettiği veya kimlerin elinde olduğudur. Burada da sunmuş olduğu teknoloji neticesinde, bu para biriminin arkasında yöneten hiçbir merkezi güç yoktur. Yapılan tüm işlemler; Bitcoin kullanıcıları sayesinde işlenir ve faaliyette kalması sağlanır. Arkada merkezi bir güç olmaması sebebiyle, kimse kafasına göre Bitcoin çıkaramaz ve piyasaya süremez. Bitcoin'ler sadece "madencilik" faaliyetleri ile çıkartılabilir ve piyasaya sürülebilir. Madencilik; aynı zamanda BTC ödemelerinin onaylanmasını da sağlar. Yani, burada her kullanıcı; aslında birer yönetici statüsündedir.

Bitcoin, tamamen açık kaynak kodlu olarak tasarlanmıştır ve geliştirici ekibiyle geliştirilmeye devam edilmektedir. Ancak; bazen geliştiriciler veya madenciler arasında bir anlaşmazlık olabilir. Yani sisteme dahil edilen yeni bir özellik, madencilerin bir kısmının işine yaramayabilir. Bu durumda ise; karşılıklı iki veya daha fazla cephe oluşabilir. Eğer çoğunluk bir kısımdan yanaysa; o özellik sisteme dahil edilir veya edilmez. Ya da "fork" diye tabir ettiğimiz; yeni bir kripto para birimi oluşabilir. Bu oluşan para birimleri kalıtsal olarak, oluşturulduğu para biriminin bir çok özelliğini taşır ve yeni özellikler eklenerek geliştirilmesi "tamamen ayrı" bir cephe üzerinden gerçekleştirilir. 

Örneğin; Bitcoin son dönemlerde oldukça fazla anlaşmazlıklara maruz kaldı ve Ortaya "Bitcoin Cash" ve "Bitcoin Gold" gibi para birimleri çıkarıldı. Ne kadar yeni para birimi çıkarılsa da "Bitcoin" kaldığı yerden her zaman devam edecektir.

Tamamen ücretsizdir ve piramit şeması asla değildir!

Çoğu kişiye Bitcoin'i ilk bahsettiğinizde hemen bir "piramit şeması" benzetmesi ortaya atılabilir. Bu Bitcoin'i doğru anlamamak için yeterli bir nedendir. Ancak arkasındaki teknoloji bilinseydi; bu benzetme asla yapılmayacaktı. Piramit şeması, çoğunlukla üst sıralardakilerin daha fazla kazandığı ve yeni dahil olanların pek bir şey kazanamadığı bir sistem olarak tanımlanabilir. Ancak; blockchain teknolojisini incelediğinizde bununla bir alakası olmadığı hemen anlaşılacaktır.

Kripto para birimlerinde piramit şeması yerine "ponzi", "çöp" gibi tabirler kullanılır. Bunun nedeni, yeterli bilgiye sahip olan herkesin kendine ait bir kripto para çıkarabilmesidir. Çünkü; Bitcoin açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Siz bu kodlarla yeni bir para birimi oluşturabilirsiniz; buna kimse "yapma" demeyecektir. Litecoin ise buna bir örnektir. Ancak Litecoin ponzi bir para birimi değildir. Bitcoin'den sonra piyasaya çıkmış ikinci dijital para birimidir.

Euro ve dolar gibi düşünün

Bitcoin'i gerçek hayatta kullandığımız Euro, dolar veya altın gibi düşünebilirsiniz. En azından "genel mantık" olarak. Yani 100 dolarınızı isterseniz Euro'ya, isterseniz altına çevirebilirsiniz. Bu sizin seçiminiz. Tabi ki, Bitcoin ve alternatif kripto para birimlerini de çevirebilirsiniz. Bitcoin bir yatırım aracıdır. Bir ödeme aracıdır. Altına yapacağınız yatırımı, Bitcoin'e yapmanızda herhangi bir olumsuzluk olmayacaktır. Çünkü her ikisi de size kazandırabilir veya kaybettirebilir.

Ancak; burada ayırt edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bitcoin ve kripto para borsaları, sıradan USD/TL gibi borsalara göre %1000-10000 arasında hızlandırılmış halidir. Yani altına yaptığınız bir yatırımda; altın seneler içerisinde en fazla 50-60 TL değer kazanacak veya kaybedecektir. Bu kadar beklemenin sonunda; çok aşırı kârlar yapamayacağınız çoğu zaman bellidir. Bitcoin'de ise neredeyse saatler içerisinde binlerce dolarlık yükselmeler veya değer kaybetmeler görülebilir. Son derece dalgalı bir grafiğe sahiptir. Bitcoin'i tamamen dijital ve güvenilirdir.

Hack'lenen Bitcoin'ler değil; borsalar!

Neredeyse her yazımızda; kripto paraların ne kadar güvenilir olduğunu belirtiyoruz. Ancak son zamanlarda da; hack olayları artmaya başladı. Burada öncelik olarak, bu olayın nedenlerinin tamamen web siteleri açıklarıyla alakalı olduğunu bilmek gerekir. Ne kadar güvenlik önlemi alsanız da; eğer BTC'lerinizi herkesin ulaşabileceği bir yerlerde tutuyorsanız; bu gibi olaylara maruz kalmanız içten bile değil.

Bir çok borsa da; yeterli miktarda kullanıcı ve varlık biriktirip; hack'lendiğini açıklayabiliyor. Çoğu kişi zaten buna inanmıyor; ancak böyle dolandırıcılık faaliyetleri görmemiz de mümkün. Bizler her zaman Bitcoin'lerinizi çok fazla miktardaysa internete erişim olmayan bir bilgisayarda veya yedeklemelerinizi sürekli olarak yaptığınız bir USB bellekte tutmanızı öneriyoruz.

Bitcoin fiyatı arz-talep ilişkisine bağlıdır

Çoğu kişi de Bitcoin fiyatının kişi veya kişilerce yükseltildiğini, düşürüldüğü söylüyor. Peki bu mümkün mü? Bitcoin'in fiyatı tamamen arz-talep ilişkisine bağlı olarak şekilleniyor. Bir de ülkelerin bu yeni para birimi hakkında yaptığı olumlu veya olumsuz haberler de fiyata yer yer etki ediyor. Özellikle, bazı ülkelerde kısıtlanması veya yasaklanması; Bitcoin fiyatlarını derin bir şekilde etkileyebiliyor. Ancak onun haricinde, kişi veya kişiler tarafından BTC fiyatının belirlenmesi mümkün değildir, ya da mümkün müdür?

Piyasada, ellerinde çokca Bitcoin barındıran kişiler piyasaya girdiği zaman, manipüle etme imkanına erişebiliyor. Yani, öncelik olarak piyasalardaki alış ve satış emirlerini kendilerine göre düzenleme imkanı elde ediyorlar. Bu, ilk başlarda onlara zarar gibi gözükse de, fiyatı çokça düşürdükten sonra, tekrardan yükseltme şansı elde ederek, çok büyük miktarlarda kâr elde edebiliyorlar. Bu durumda da yapılan panik satışları, bunların ekmeklerine bal sürmekten farklı bir şey ifade etmiyor. Bilindiği üzere bir çok ülkede, yüzlerce belki binlerce kripto para borsası vardır. Bu işlemlerin tamamını bu borsalara göre yapmaları ciddi bir emek ve grup işi olarak görülmektedir.

Evet, Bitcoin caizdir! :)

Ülkemizde yapılan bazı açıklamalar; olayı tam olarak kavramadan yapılıyor. Bu nedenle de çoğu kişide, olumsuz tavırlar oluşabiliyor. Bitcoin'in helal veya haram olup olmadığını tartışacak değiliz; çünkü ortada tartışılacak kadar büyük bir neden gözükmüyor bizce. Bitcoin; tamamen dijital bir para birimi. Bununla birlikte arkadaşlarınıza Bitcoin gönderebilir veya alabilirsiniz. Arkasındaki teknoloji de zaten güçlü. Bu açıklamalar daha sonradan düzeltiliyor, ama bir kere kişilerde kalıcı olabiliyor.

Bitcoin, zamanında kara-para aklama olarak gündeme defalarca geldi. Evet, böyle bir problem var. Ancak, bu Bitcoin'i caiz olmayan bir para birimi yapmaz. Normal paralarla da bu işlemi yaparsak şayet; bu paralar da mı caiz olmayacak? Kara para aklamanın bir çok yolu var. Örneğin; milyonlarca dolarlara satılan tablolar sıklıkla kullanılan bir kara para aklama yöntemidir. Ancak bu da; o tabloları caiz değil açıklamasının yapılmasına sebep edemez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ