Kullanıcılarından Bitcoin ödemelerini kim kabul eder ve dijital paralarla nasıl ödeme yapılır.

Bitcoin

1.Bir Ödeme Yöntemi Olarak Bitcoin

Kullanıcılarından Bitcoin ödemelerini kim kabul eder ve dijital paralarla nasıl ödeme yapılır.

Bitcoin (BTC), açık ara en popüler kripto paradır. Giderek daha fazla insan dijital para birimine yatırım yapıyor ve hızla yaygın olarak kabul edilen bir ödeme yöntemi haline geliyor. Ödeme teknolojisi gelişiyor ve şirketler Bitcoin'i kabul etmeye başlıyor. Ancak, Bitcoin'i bir ödeme yöntemi olarak nerede kullanabilirsiniz?

Altcoinler büyümelerini artırsa da BTC, şirketler ve küçük tüccarlar için en çok kullanılan ödeme yöntemidir. Bu yazımızda size Bitcoin kabul eden şirketlerde yol gösteriyor ve BTC'nizi nasıl satın alıp harcayacağınızı da açıklıyoruz.

Yazı başlığı

2.Bitcoin Kabul Eden Şirketler

Bu, Microsoft ve Whole Foods gibi Bitcoin'i kabul eden en büyük yerlerden bazılarının listesidir. İlk olarak, Bitcoin'i kabul eden işletmelere bir göz atacağız. Bazı erken benimseyenler var, ancak çoğu son zamanlarda bu dijital para birimini kullanarak ödemeleri kabul etmeye başladı. Bu büyük şirketler, Bitcoin ile ödeme yapabileceğiniz şirketlerdir:

Microsoft

Microsoft, 2014 yılında Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladığı için BTC'yi ilk benimseyenlerden biri. Kullanıcılar dijital para birimleriyle oyun ve uygulama satın alabilirdi, ancak dijital paralar o zamanlar normalden çok uzaktı, bu nedenle Microsoft, 2016'da BTC'yi kabul etmeyi bıraktı ve bir kez daha 2018'de yüksek oynaklık nedeniyle. Sekiz yıl sonrayız ve şimdi Bitcoin gibi dijital para birimleriyle ödeme yapmak çok daha olağan ve güvenilir.

Ev Deposu

Bitcoin kabul eden mağazalar arasında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük hırdavat mağaza zincirlerinden biri olan Home Depot yer alıyor. Müşteriler en iyi bilinen dijital para biriminde ödeme yapabilir, ancak Home Depot bilançolarında yalnızca USD istediği için para birimi hemen ABD dolarına dönüştürülür. Bu, yalnızca Bitcoin harcarken bir müşteri olarak tüm evinizi inşa edip yeniden inşa edebileceğiniz anlamına gelir.

Seğirme

Akış video platformu Twitch de 2014'te Bitcoin'de ödeme kabul etmeye başladı, ancak 2019'da sessizce durdu. BTC'yi ödeme yöntemi olarak kullanmanın birçok artısı olmasına rağmen, herkes için yeterince istikrarlı değil. Bir yıl sonra ödeme seçeneğini geri getirdiler. Bitcoin'in yanında, bu platform Ether (ETH) ve PAX, USDP ve Binance USD (BUSD) gibi daha az popüler olan dijital para birimlerini de kabul eder.

Bütün Gıdalar

Supermarkt şirketi Whole Foods, müşterilerin tıpkı Home Depot gibi Bitcoin ile ödeme yapmasını mümkün kıldı. Mağaza konseptinin arkasındaki teknoloji, diğer Amazon şirketleriyle aynı teknolojiyle dijital paraları doğrudan USD'ye çeviriyor.

Whole Foods, mağazalarında yalnızca BTC'yi bir ödeme yöntemi olarak kabul etmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların diğerlerinin yanı sıra Bitcoin ve Litecoin (LTC) kullanarak gıda ürünleri satın alabilmeleri için Spedn uygulamasına yükseltti.

Hediye

Gift Card Company Gyft, kullanıcıların Starbucks, Amazon ve Sony Playstation gibi perakendeciler ve platformlar için çevrimiçi hediye kartlarını satın almalarını, göndermelerini ve kullanmalarını sağlar. Bir kullanıcı olarak, herhangi bir ek ücret ödemeden Bitcoin ile her işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sitedeyken, olabildiğince kolay. İstediğiniz hediye kartını seçin, tercih edilen ödeme yöntemi olarak BTC'yi seçin ve ardından ödemeyi göndermek için kripto cüzdanınızı kullanın.

Benfica

Resmi olarak Sport Lisboa e Benfica olan popüler spor markası Benfica, müşterilerden Bitcoin ödemelerini kabul ediyor. Kullanıcılar, ticari ürünlerden oyun biletlerine kadar her şeyi satın alabilir ve dijital varlıklarıyla ödeme yapabilir.

Hayranlar, ürünlerini BTC, Ether ve UTRUST jetonu ile satın alabilirler. Kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kabul ederek, teknoloji konusunda bilgili destekçileri kendine çekiyor ve yurtdışından spor malzemeleri satın almalarını kolaylaştırıyorlar.

Çocukları Kurtarmak

Save the Children, 2013 yılında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde bağış kabul etmeye başlayan en büyük ve ilk uluslararası STK'dır. “HODLhope” sloganıyla çocukların sağlıklı, eğitimli ve korunaklı olması için çaba göstermektedir.

Virgin Havayolları

Virgin Airlines'ın kurucusu Richard Branson, her zaman bir yenilikçi olmuştur, bu yüzden burada sürpriz yok. Şirketleri Virgin Airlines ve Virgin Mobile, kullanıcıların Bitcoin ile ödeme yapmasını mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra, kullanıcılar bu kripto para birimi ile uzay yolculuğu için ödeme bile yapabilirler.

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri genellikle geleceğin finansı olarak tanımlanır. Seyahatin geleceği ile takım kurmak sadece mantıklı görünüyor. 16 BTC karşılığında kendinize Virgin Galactic ile sizi 50 milden daha yüksek bir irtifaya çıkaracak bir gezi satın alabilirsiniz.

Stok Fazlası

Son olarak Overstock, dijital para birimini ödeme seçeneği olarak kabul eden ve elinde BTC tutan Bitcoin satıcılarından biridir. Overstock, herkes için rüya evlerini görselleştiren, teknoloji odaklı bir çevrimiçi perakendecidir.

Bu kadar büyük olan üst üste beşinci yıl e-ticaret oyuncusu sadece Bitcoin'i değil, Ether, Litecoin, Dash (DASH) ve Bitcoin Cash (BCH) dahil tüm kripto para birimlerini kabul eder.

Vikipedi

Bir başka erken başlayan kişi, ünlü açık kaynak ansiklopedisi Wikipedia'nın arkasındaki şirket olan Wikimedia'dır. Ayrıca, insanların bağışlar için ödeme yapmasına izin vermek için 2014 yılında Bitcoin'i kabul etmeye başladılar. Bu listede iki numara olurdu, ancak Mayıs 2022'den sonra artık kripto para birimi bağışlarını kabul etmiyorlar.

Wikimedia'nın çevreyle ilgili endişeler, dolandırıcılık riski ve toplam bağış miktarının sadece %0,08'inin kriptoda alınmış olması gibi çeşitli argümanları var. Şirket, kripto bağış seçeneğini şimdilik durdurduklarını ancak gelişmeleri yakından takip edeceklerini duyurdu. Güvenlik ve istikrar arttıkça, BTC'nin bir kez daha kabul edilen bir ödeme şekli olma olasılığı vardır.

3. Bitcoin'i Nasıl Kullanıyorsunuz?

Bitcoin almak ve satmak o kadar da zor değil. Her şey iyi bir kripto borsasına ve çevrimiçi güvenlik önlemlerinize bağlıdır.

Artık hangi mağazaların Bitcoin'i kabul ettiğini biliyorsunuz. Ancak, bir şeyler satın almak için Bitcoin'i nasıl kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. İstediğiniz kadar Bitcoin mağazası arayabilirsiniz, ancak Bitcoin'de nasıl ödeme yapacağınızı bilmiyorsanız, başladığınız yerdesiniz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Kripto para birimleri doğası gereği merkezi değildir. Bu, onları geleneksel bir bankadan veya yatırım firmasından satın alamayacağınız anlamına gelir. Bunu mümkün kılmak için yaklaşan düzenleme planının bir parçası, ancak kullanıcıların şimdilik bir kripto borsasında dijital para satın almaları gerekiyor. En iyi bilinen kripto borsaları Coinbase, Binance, Crypto.com ve Kraken'dir.

ABD dolarınızı Bitcoin gibi bir kripto para birimiyle değiştirmek istiyorsanız, birkaç şeyi bilmeniz gerekir. Her zaman çevrimiçi güvenliğinizi düşünün. Kripto para satın almadan, satmadan veya elinde tutmadan önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Çoğu zaman, pasaportunuz ve banka hesabınız gibi bazı kişisel bilgileri vermeniz gerekir. Bundan sonra cüzdanınıza para yatırabilirsiniz.

Bu para yatırma işlemi, çevrimiçi cüzdanınıza USD gibi başka bir para birimi göndermekten başka bir şey değildir. BTC satın alırsanız, çalınmaması için güvenli bir yerde saklamanız gerekir. En çok kullanılan Bitcoin cüzdanları Ledger, Exodus ve Trezor'dur. Artık paranız güvende olduğuna göre, bu ABD dolarını kripto parayla değiştirmenin zamanı geldi, bu nedenle istediğiniz bir borsada sipariş verebilirsiniz. Bununla birlikte, Bitcoin satın alma ve satma süreci, kullanıcıların gittiği borsaya bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bitcoin'i Nasıl Harcarsınız?

Şimdi, biraz kripto satın aldıktan sonra, favori mağazanızın, restoranınızın veya şirketin Bitcoin'in kabul edildiği bir yer olup olmadığını öğrenmenin zamanı geldi. Yukarıdaki listede, dijital paranızı harcayabileceğiniz bazı popüler yerleri yukarıdaki listede zaten bulacaksınız.

Bitcoin'i harcamak, küresel yatırımcıların bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesiyle giderek daha kolay hale geliyor. Yukarıda, kullanıcıların Bitcoin'i nasıl satın alabileceğini ve dijital paraları güvende olmak için bir cüzdanda tutmanın şart olduğunu okudunuz. Peki ya kullanıcılar harcamak isterse? Ardından, temel olarak geriye doğru adımları takip edersiniz.

İstediğiniz ürünü veya hizmeti seçin ve Bitcoin veya başka bir kripto para birimini seçin. Kripto cüzdanınıza giriş yapmanız, işlemi onaylamanız ve ödemeyi göndermeniz gerekiyor. Bundan sonra, anlaşma tamamlandı ve siparişinizi almaya hazırsınız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ