Bitcoin Neden 2021'De En Düşük Değerli Varlıklardan Biri?

Bloomberg'e göre , bitcoin'in yüzde 9 milyon fiyat artışı, onu son on yılın en iyi performans gösteren varlığı yapıyor. Peki ya size 2021'de bile Bitcoin'in hala en az değer verilen varlıklardan biri olduğunu söylesem?

Bitcoin'e para yatırmayı düşünen ama tetiği çekemeyen insanlardan biriyseniz, o zaman yalnız değilsiniz. 

Bugün kripto topluluğu, maalesef bu dijital varlıkların ardında yatan temelleri anlamayan insanlarla doludur. Bitcoin, bu "zayıf ellerin" önemli bir kısmını topladığı için, kurumlar ve ana yatırımcılar, Bitcoin'e para yatırma konusunda daha temkinli olabilirler. 

İnsanların "Bitcoin'e değerini veren nedir?" Gibi temel sorular üzerinde hemfikir olmadıklarını gördüklerinde ve "Bitcoin değerini nasıl elde ediyor?" belirsizlik yaratır ve her şeyi kabul etme konusunda isteksiz olabilirler.

Fotoğraf André McKenzie üzerinde Unplash

Bitcoin değeri sorusu çok genel ve çok yönlüdür. Bunu açıklamanın iki yolu var. Bunlardan biri, bitcoin'in değerini madenciliğe giden güç açısından tanımlayan geleneksel yoldur. 

Ama burada madalyonun diğer yüzüne dokunmak istiyorum. Sıklıkla tartışılmayan taraf. Ve bunun mevcut finansal sistemimizle ilgisi var. 

Elon Musk, kripto para birimlerinin Mars'taki değişim medyası olacağını söylemişti. Ancak Dünya'ya bağlı kalsak bile, Bitcoin bir yıkıcıdır. Devam etmesine ve dünyanın gelecekteki “para birimi” olmasına izin vermek için gereken tüm bileşenlere sahiptir. 

Finansal sistemimiz bizi yüzüstü bırakırken Bitcoin, parasal sistemimizde karşılaştığımız tüm sorunlara çözüm sağlıyor. Özünde, Bitcoin'in değeri gerçekten mevcut finansal sistemimizin değersizliğinden kaynaklanmaktadır ..

Para Sisteminin Evrimi

Takas sisteminden sonra, tarihsel olarak altın her zaman bir değişim aracı olarak kullanılmıştır. Ama altın taşınabilir olmadığı için zaman geçtikçe para sistemini kurduk. Her kağıdın belirli bir miktar altınla desteklenebilmesi için kağıt basmaya ve onlara değer atamaya karar verdik.

Bu nedenle, ancak eşdeğer miktarda yedekte altınımız varsa para birimi basabilirdik. Bu şekilde, altının hala asıl aracı olduğu taşınabilir bir değişim sistemi kurduk.

Amerika Birleşik Devletleri'nin etki alanı büyüdükçe, para sistemi yavaş yavaş gelişti ve dünyadaki tüm para birimleri dolara sabitlendi. Ancak dolar hala altınla destekleniyordu. Yani özünde hala aynı şeydi.

Mali sistemimize en büyük darbe, 1971'de ABD Başkanı Richard Nixon'un ABD dolarının artık altınla desteklenmeyeceğini açıkladığında geldi. Sanki finansal sistemin altından halıyı çekmiş gibi. Birdenbire dünyadaki her para birimi artık hiçbir şey tarafından desteklenmedi. 

Artık para birimleri miydi? Yoksa sadece kağıt parçaları mı? Her şeye rağmen, bu mevcut finansal sistemimize, fiat para sistemine yol açtı.

Fiat Finans Sistemi

Dolayısıyla, mevcut fiat para sistemimiz hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Bu, pek çok farklı düzeyde bir sorundur.

Bitcoin söz konusu olduğunda, en azından değeri, ağa katkıda bulunan madencilik gücü açısından açıklanabilir. Ama burada gerçek bir açıklama yok. Bir kağıt parçasının değerli olmasının tek nedeni, onu hükümetin uygulatmasıdır.

Fotoğraf Annie Stratt'ın üzerinde Unplash

Şimdi, fiat sistemi hiçbir şey tarafından desteklenmediği için, bu, Federal Rezerv'in basabileceği para miktarında gerçek bir sınır olmadığı anlamına gelir.

Para basmaya devam ettiğinizde (COVID-19 salgın tepkisi sırasında gördüğümüz gibi), sanki insanların parasını çalıyorsunuz. Para arzını ne kadar artırırsanız, dolaşımda olan paranın satın alma gücünden o kadar çok şey alır. Bu enflasyona yol açar. Şimdi, insanlar aynı şeyi elde etmek için paralarından daha fazla ödemek zorunda ve bu kendi hatalarından kaynaklanmıyor.

Mevcut finansal sistemimizle ilgili bir başka büyük sorun da merkez bankası tarafından düzenleniyor olmasıdır. Merkez bankası, işlemlerin arkasındaki gerçek otoritedir. 

Bütün bu insanları ve cehennemi, hatta ülkeleri gördüğünüzde, paralarına erişimlerini kaybediyorlar. Hiç bunun hakkında düşündün mü? Mevcut finansal sistemde insanların paralarına gerçekten sahip olmadıklarını fark ettiniz mi?

Yani, altmış yıl çalışabilir, makul miktarda tasarruf elde edebilirsiniz - ancak herhangi bir noktada, merkez bankası, şu ya da bu nedenle, yıllarca süren sıkı çalışmanızın faydalarından artık yararlanamayacağınıza karar verebilir. Bunun olacağını söylemiyorum, tüm söylediğim kesinlikle bunun olabileceği bir ihtimal olduğu.

Bitcoin: Çözüm mü?

Artık para sistemini anladığımıza göre, sonraki soru şudur: Bitcoin bu sorunlardan herhangi birini nasıl çözer?

Önce enflasyon oranına gidelim. İtibari para biriminin sınırsız basımının aksine, toplam bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Bitcoin, düşen bir enflasyon oranına sahiptir ve 2140'ta son bitcoin çıkarılır çıkarılmaz, enflasyon oranı sıfıra ulaşacaktır. Artık bir bitcoin oluşturamazsınız. Yani bu, enflasyon sorunuyla hemen hemen ilgileniyor.

Sırada üçüncü taraf yetkilinin sorunu var. Mevcut sistemde para transfer ettiğinizde, bu transferi fiilen yapan bankalardır. Transfere dahil olan iki hesaptaki sayıları kelimenin tam anlamıyla günceller, birinden bir tutar çıkarır ve diğerine eklerler. Evet, bu kadar basit. Ama sonra şu soru kalıyor: Bu işlemleri fiilen gerçekleştiren herhangi bir otorite olmadan insanlarla nasıl iş yapabilirsiniz?

Bitcoin'in güzelliği burada devreye giriyor! Bitcoin, eşler arası bir ağdır. Bitcoin'de belirli bir işlem yaptığınızda, blok zinciri tüm akranlarınız tarafından güncellenir. Bitcoin blok zincirinde herkesin bir otorite olduğu anlamına gelir. Öyleyse, eğer herkes bir otorite ise, teknik olarak hiç kimse tek otorite değildir. Bu yüzden Bitcoin söz konusu olduğunda merkez bankası düzenlemeleri hakkında asla endişelenmemize gerek yok.

Kısaca özetlemek gerekirse, bir tarafta, çılgınca bir enflasyona yol açan bir finansal sistemimiz var. Hiçbir şeyle desteklenmeyen bir sistem. Tamamen merkezi bir otorite tarafından kontrol edilen bir sistem. Öte yandan, neredeyse hiç enflasyonu olmayan bir sisteminiz, merkezi otoriteye sahip olmayan eşler arası bir ağınız var ve en üstteki kiraz, Bitcoin'de ücretlerin mevcut fiat sistemimizle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha düşük olmasıdır. . 

Çok Uzun, Okumadı (TLDR)

Bitcoin, son on yılın en iyi performans gösteren varlığıydı. Bununla birlikte, ne yazık ki, kripto topluluğundaki “zayıf ellerin” varlığı nedeniyle, kurumlar ve ana yatırımcılar, bitcoin'e yatırım yapma konusunda hala daha temkinli olma eğilimindedir. Bitcoin'in nasıl değerlendiğini gerçekten anlamıyorlar. Bitcoin değeri aslında mevcut finansal sistemimizin değersizliğinden kaynaklanmaktadır. Mevcut finansal sistem çökmeye mahkumdur. Dünya para birimleri dolara sabitlenmiştir ve dolar hiçbir şeye bağlı değildir. Sonuç olarak, Federal Rezerv'in basabileceği para miktarında gerçekten bir sınır yoktur. Bu, insanların paralarını çalmak gibidir. Halihazırda dolaşımda olan paranın satın alma gücünü düşürür ve bunun sonucunda enflasyona neden olur. 

Buna ek olarak, bir merkez bankası gibi üçüncü bir taraf paranızın gerçek kontrolüne sahiptir. Yani, mevcut finansal sistemimizde, paranız gerçekten sizin değil . Bu nedenle, sistem er ya da geç çökmeye mahkumdur. Çözüm, enflasyonu olmayan bir şeydir. Cevap, herhangi bir üçüncü tarafın olmadığı eşler arası bir ağdır. Cevap Bitcoin. Ve Bitcoin bir para birimi olarak devralmaya başladığında, değeri muazzam bir şekilde artacaktır. Bu nedenle, hala zamanımızın en az değer verilen varlıklarından biridir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ