Bitcoin, kritik 51.000 $ direncini kırdıktan sonra 52.000 $ seviyesine yaklaşıyor, işte bunun olası nedenleri.

Bitcoin

5 Eylül'de, amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin, 50.300 dolarlık alandan yükseldi ve uzun yeşil bir mumda 1.000 dolar ekledi. BTC'yi yap ya da öl direnç eşiğinin üzerine çıkaran olası nedenler.

Ethereum liderliğindeki Altcoin rallisi

Bitcoin'in hafta sonunu kapatmayı başardığı fiyat 51.911 dolardı ve BTC'nin Mayıs ortasından bu yana ulaştığı en yüksek seviyeydi.

Santiment on-chain analitik ajansı tarafından sağlanan veriler, bu ralli için tetikleyicilerden birinin, son zamanlarda ralli yapan altcoinlere artan ilgi olduğunu ve bazılarının kral kripto Bitcoin'den daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Bitcoin'i aşan bu coinlerden biri, ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum'dur. 4 Eylül'de Ether, kısa bir süreliğine 4.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı, 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve ardından 3.900 dolar bölgesinde sabitlendi. Yılın başından itibaren, Ethereum, 12 Mayıs'ta ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.362 $'a yaklaşık yüzde 312'lik bir büyüme gösterdi.

Bu arada Bitcoin, Ocak ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 121 artarak 14 Nisan'da ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.863 dolara ulaştı.

Şu anda, Bitcoin hala tüm zamanların en yüksek seviyesinin neredeyse yüzde 20 altında.

Bitfinex balinaları BTC'yi açığa çıkarmıyor

CryptoQuant analitik sağlayıcısının verilerine göre, şu anda Bitfinex borsasındaki kripto para balinaları çok sayıda short pozisyon açmıyor.

CryptoQuant onaylı bir analist, önde gelen kripto para birimi 33.000 $'dan 40.000 $'a yükseldiğinde, sanki BTC'nin 40.000 $'da dirence ulaştıktan sonra düşmesini bekliyorlarmış gibi, kripto balinalarının Bitcoin üzerinde toplu olarak short pozisyon açtığını vurguladı.

CryptoQuant yazarına göre, Bitcoin 29.000 dolara düştükten sonra balinalar fiyatta daha fazla düşüş beklemeden tüm kısa pozisyonlarını kapatmaya başladı. Hayır, Bitcoin 51.000 doların üzerine çıktığından sadece az miktarda short pozisyon açıldı.

Hayal kırıklığı yaratan iş rakamları

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan iş raporu, işverenlerin beklenen 725.000 iş yerine yalnızca 235.000 iş sağladığını gösterdi. Bu, Fed Rezervinin daralma girişimini geri çekmesinin muhtemel olmadığı ve ABD ekonomisine “airdrop” yapmaya devam edeceği anlamına geliyor.

ABD teşvik programları, 2020'de Bitcoin'i zaten geri itti ve bunların devamı, şimdi Bitcoin rallisini körüklemeye devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ