9 Mart'ta, Bitcoin 2020'de en kötü tek günlük düşüşünü kaydetti. Spot fiyat Ocak ayının başından bu yana ilk kez 8.000 doların altına düştüğünde, Vadeli İşlem borsalarındaki hacim sıçradı.

9 Mart'ta, Bitcoin 2020'de en kötü tek günlük düşüşünü kaydetti. Spot fiyat Ocak ayının başından bu yana ilk kez 8.000 doların altına düştüğünde, Vadeli İşlem borsalarındaki hacim sıçradı.

Skew piyasalarından elde edilen verilere göre, 9 Mart Pazartesi, en yüksek Futures borsaları için üçüncü en iyi işlem günü oldu ve 21,22 milyar dolarlık hacim kazandı. Hacim, 14 Ocak ve 27 Şubat tarihlerinde bu yıl sadece iki kez 20 milyar doların üzerine çıktı ve Bitcoin'in fiyatı yüzde 5,64 düştü.

İlk 9 borsadaki toplam hacmin yüzde 75'inden fazlası BitMEX, OKEx ve Huobi'de yoğunlaştı. Hem BitMEX hem de Huobi, hacimlerini bir önceki günden iki katına çıkardı.

Borsada, borsalar ticarette önemli bir artış gördü. Binance, hacmini yüzde 120'nin üzerinde, Deribit yüzde 213 ve FTX yüzde 338 oranında artırdı.


Burada önemli olan, hacimdeki tek günlük işlem değil, günlük bazda marjinal artış, ticaretteki artışın altını çizen bir metrik. 9 Mart, son birkaç ayda kaydedilen rakamlardan çok daha önemli olan 11.75 milyar dolarlık marjinal bir artış gördü.

Örneğin, yukarıda belirtilen 27 Şubat düşüşü, bir önceki günden itibaren 6.27 milyar dolarlık marjinal bir değişiklik gördü. Ayrıca, bu hacim eğimi, son birkaç gün içindeki [24 Şubat - 26 Şubat] fiyat düşüşünün bir sonucuydu; bunun toplam tutarı [11.58 milyar dolar] hala 9 Mart marjinal artışından daha düşük.

Ancak, ticaret yukarı yönde olmasına rağmen, duygu aşağı bakıyor. Bu miktar, Bitcoin Vadeli İşlemleri'nin bu borsalardaki Açık Pozisyon bağlamında bakıldığında, yatırımcıların mevcut pozisyonları kapatmak için yoğun bir şekilde işlem yaptığını göstermektedir.

8.000 dolara iniş gününde, BitMEX, OKEx, Huobi, Deribit, Binance, FTX, Kraken ve Bitfinex için kaydedilen OI, bir önceki günden 336 milyon dolarlık bir düşüşle 3.44 milyar dolardı. Açık ve aktif pozisyonlardaki düşüş, işlem hacminde büyük bir düşüşle, Futures yatırımcılarının küçük kar elde etmek için pozisyonları kapattıklarını gösterdi.

 Bu hacim-Açık pozisyon eğilimi 10 Mart'a kadar sürdü. Düşüşün ertesi günü Bitcoin Vadeli İşlemleri'ndeki işlem hacmi, önceki günden 4.2 milyar $ düşüşle 16.98 milyar $ 'a gerilerken, Açık Pozisyon 80 milyon $ daha düştü. Bütün bunlar fiyatı 7.900 $ 'ın altına düşürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ