Bitcoin

13 Ocak 2018 tarihinde, 16.8 milyon Bitcon (BTC) diğer bir değişle tüm Bitcoin kaynağının yüzde 80'inin madenlendiği yani üretildiği önemli bir dönüm noktası gerçekleşti. Bu, Bitcoin'in 21 milyon arz sınırına ulaşılıncaya kadar sadece 4,2 milyon Bitcoin'in veya yüzde 20'nin daha üretileceği anlamına geliyor.

BTC, ilk kez 2008 yılında White Paper'ında belirtilmiş olan Satoshi Nakamoto tarafından protokole yerleştirilen 21 milyon adet Bitcoin'in, sınırlı sayıda üretileceğinden bahsedilmekte. Bu durumda kripto paranın sınırlı sayıda oluşundan ötürü daha çok değer göreceği anlamına geliyor.

Sınırlı sayıda üretim, her Bitcoin arzında Bitcoin'in fiyatlanmasını sağlayarak onu daha değerli hale getirecektir. Çünkü dünya üzerinde nekadar altın olduğu bilinmesede altın değerli bir emtia olmakla beraber Bitcoin cephesine baktığınızda bu sınırlı sayı aslında onun limitli bir tedariğe sahip olduğunu gösteriyor ve her arz artışında talebin karşılanması için sadece 21 milyon adet mevcut. Eğer Bitcoin global olarak bi ödeme aracı haline gelirse çok uzak olmayan yıllar içerisinde değerine değer katarak büyümeye devam edecek gibi duruyor.

Madenciler halihazırda çözülen her blok için 12.5 BTC ödül alıyorlar, ancak Nakamoto'nun protokolüne göre, madencilik ödülünün her 210.000 blok veya yaklaşık dört yıl yarıya indirilmesi gerekiyor. Bir sonraki madencilik ödülü yarıya bölünerek 6.25 BTC olacak, bu yarılanma tahmini olarak iki yıl içinde yaklaşık 2020 Haziran başında hashrate artışına bağlı olarak gerçekleşecek ve kazanılan madencilik ödülü 6.25 BTC olacak.

BTC gibi her dijital para birimi madencilik ile üretilmiyor. Bazı kripto paralar, tüm arzın bir defada üretilmesiyle oluşturulmakta; bu durumda, toplam arz ya elde tutuluyor ya da piyasaya sürülüyor ve madencilik yada ek tedarik gibi bir durum söz konusu değil. (Bitcoin içinde herhangi bir artış söz konusu değil Total Kaynak: 21.000.000 adet)

Madenlenemeyen dijital para birimlerinin bazı örnekleri Ripple, IOTA, NEM, NEO, Qtum, Omisego, Lisk, Stratis, Waves ve EOS'dur.

Arzın arttırılması


Bitcoin'in 21 milyon sınırındaki arzını %51 veya Sybil saldırısı yoluyla artırmanın teorik olarak mümkün olduğunu ileri sürdüler, ancak şu ana kadar BTC'de bu manipülasyonlardan hiçbirinin uygulanabilir olduğu kanıtlanmadı.

Ethereum'u temel alan Altcoin Krypton, Ağustos 2016'da %51 saldırı yaşadı, ancak o zamandan beri başka hiçbir saldırı gerçekleşmedi.

Ethereum'un total kaynak sayısı belirsiz, tanımlanmış bir sınırı olmamakla beraber bildiğim kadarıyla her yıl 2 katı oranında artması bekleniyor fakat bu durum henüz netlik kazanmış değil yaklaşık 90 milyon ETH piyasada dolanımda ve üretilmiş durumda yani bir kaynak var ve siz sürekli üretebiliyorsunuz buda hali hazırda bolluğa yol açıyor ve fiyatlar bu bolluktan dolayı düşme tehlikesine girip değersizleşebilir. Fakat Bitcoin için arz devam ettiği sürece ve limitli bir miktarda üretileceği için fiyatlarında herhangi bir düşüş beklentim yok. Yani sürekli artan eksponansiyel bir grafik göreceğimiz günler çok uzak değil. Tabi ki, bu insanların Bitcoin kullanımı ve dijital paralar ile nekadar iç-içe olduklarına bağlı olarak değişecek bir zaman dilimi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ