Piyasa uzmanları, dolar rallisinin 2022'nin sonuna kadar durmasını veya düzeltilmesini bekliyor ve Bitcoin'den faydalanıyor.

Piyasa uzmanları, dolar rallisinin 2022'nin sonuna kadar durmasını veya düzeltilmesini bekliyor ve Bitcoin'den faydalanıyor. Bitcoin (BTC), 2022'nin başından beri ABD dolarının tersi yönde hareket ediyor  ve şimdi bu ters ilişki her zamankinden daha aşırı.

Bitcoin ve Dolar Zıt Yönlere Gidiyor

Özellikle, BTC ile dolar arasındaki haftalık korelasyon katsayısı, 3 Temmuz'da sona eren haftada sıfırın altında 0,77'ye düştü, on yedi ayın en düşük seviyesi.

Bu arada, TradingView verilerine göre, Bitcoin'in teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ile korelasyonu aynı haftalık seansta sıfırın üzerinde 0,78'e ulaştı.

BTC/USD ve ABD doları korelasyon katsayısı. Kaynak: TradingView

Bunun başlıca nedeni, bu piyasaların, artan enflasyonu frenlemek için Merkez Bankası'nın gösterge faiz artırımlarının öncülük ettiği resesyon korkuları arasında yıldan bugüne gösterdiği performanstır. Örneğin Bitcoin, 2022'de %60'ın üzerinde kayıp yaşarken, Nasdaq'ın aynı dönemdeki getirileri eksi %29,72 civarında.

Öte yandan dolar, en iyi yabancı para birimleri sepetine karşı gücünü ölçen bir metrik olan ABD dolar endeksi (DXY) ile Ocak 2003'ün en yüksek seviyesi olan 105.78 civarında gezinerek öne çıktı.

BTC/USD vs. DXY vs. NDAQ haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Dolar Daha Da Yükselir Mi?

Fed, yatırımcıların ön uç türev sözleşmelerini nasıl fiyatlandırdığına bağlı olarak gösterge oranlarını artırmaya mecbur görünüyor.

Özellikle, trader'lar Fed'in Temmuz ayında oranları 75 baz puan (bps) artırmasını bekliyorlar. Ayrıca Fed'in mevcut %1,25-%1,5 aralığından bu yıl sonuna kadar oranları %3,3'ün üzerine çıkarmayacağına da bahse giriyorlar.

Bununla birlikte, 2023'ün ilk çeyreğine kadar %3,4'e bir baskı, merkez bankasının agresif sıkılaştırmasını geri çevirmesine neden olabilir.

Bu, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, gelecek yılın sonuna kadar 50 baz puanlık bir indirime yol açabilir.

Fed'in faiz oranı hedefindeki değişiklikler. Kaynak: TradingView

JPMorgan tarafından ankete katılan Wall Street analistlerine göre, enflasyon verileri soğursa erken bir faiz indirimi gerçekleşebilir ve böylece yatırımcıların dolara olan iştahı sınırlanabilir. Dikkat çekici bir şekilde, yaklaşık %40'ı mevcut fiyat seviyelerinde - 105 civarında - 2022'de doların sona erdiğini görüyor.

Bu arada, %36'lık bir başka bahis, doların yıl sonundan önce düzeleceğine dair.

Neuberger Berman'ın küresel para birimi başkanı Ugo Lancioni, "Döviz değişimi doğrusal bir dünya değil. Bir noktada işler tersine dönüyor" dedi ve ekledi:

"Şahsen bir noktada doları açığa alma eğilimim var."

Bitcoin 2022'de Dibe Vuracak Mı?

Buna ek olarak, doların 2022'nin geri kalanında rallisine devam etme yeteneği, klasik bir teknik model tarafından engellenebilir.

İlk olarak bağımsız piyasa analisti Agres tarafından tespit edilen DXY'nin "çift tepe" modeli, arka arkaya iki en yüksek seviyesi ve 103,81 ortak destek seviyesi nedeniyle kısmen doğrulandı.

Teknik analizin bir kuralı olarak, fiyat desteğin altına düştüğünde ve aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi yapının maksimum yüksekliği kadar düştüğünde, çift tepe modeli çözülebilir.

DXY günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Sonuç olarak, DXY'nin çifte en yüksek kar hedefi, bugünkü fiyattan %3,25'in üzerinde bir düşüşle 101,8'e yaklaşıyor.

Agres, "Dolar aşırı derecede aşırı satın alındı ve aşırı ısındı" diyerek, önümüzdeki seanslardaki düzeltmenin hisse senetlerine ve kripto para birimlerine fayda sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

"Sonunda, DXY sert bir şekilde devrilecek gibi görünüyor. Bir erime senaryosu için mükemmel bir izdihamda. Dolar düştüğünde, hisse senetleri ve kripto ralli."

Bu arada, Bitcoin'in "MVRV-Z Skoru" da tarihsel olarak keskin, uzun vadeli yukarı yönlü geri çekilmeden önce gelen bir aralığa düştü. Bu zincir üstü gösterge, Bitcoin'in 2022'de 15.600 dolar civarında düşebileceğini tahmin ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ