Kripto girişimi Paxos, hisse senedi işlemlerini işlemek için blockchain teknolojisini kullanacak bir pilot programı test etmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan ileriye dönük olarak destek aldığını söyledi.

Bitcoin

Kripto girişimi Paxos, hisse senedi işlemlerini işlemek için blockchain teknolojisini kullanacak bir pilot programı test etmek üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan ileriye dönük olarak destek aldığını söyledi.

Maliyet Daha Uygun Hale Gelecek

Şirket, ürününün hisse senedi alım satım işlemlerini daha hızlı ve daha uygun maliyetli hale getirmesini umuyor. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu, yaklaşık 50 yılda ilk defa olacak ve Wall Street tarafında listelenen ABD hisse senedi alım satım işlemlerinin teberru sisteminin dışına yerleşeceği için bir ilk olacak. Aynı zamanda, halka açık ABD hisse senedi alım satım işlemlerinde ilk kez blockchain teknolojisi uygulanacak. Bunlar, daha modern, yenilikçi ve açık bir finansal piyasa altyapısının temelini atmaya başlayan ilkler.”

Wall Street Journal'da yayınlanan bir habere göre, Depository Trust & Clearing Corp., “ABD'de hisse senedi alım-satım işlemlerinde tekelleşmiş durumda. Geçen yıl, her gün ortalama 1.3 trilyon dolarlık hisse senedi alım satım işlemini yerine getirdi. 

Paxos, yerleşim platformunu derhal test etmeye başlamayı planladığını söyledi.

İlk Kullanıcılar

New York merkezli şirket Credit Suisse ve Société Générale ile de çalışıyor ve bu şirketlerin ilk kullanıcıları olacağını söylüyor.

“Paxos'la uzlaşmanın geleceğini, büyük fayda sağlama potansiyeline sahip son derece düşük riskli bir ortamda inşa etmeyi seçiyorlar: Paxos Uzlaşma Servisi, uzlaşma ücretlerini düşürecek ve katılımcılara eski yerleşim sisteminde kalan sermayeye erişim sağlayacak.”

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı, 2015 yılında Paxos'a, kripto ürünleri ve hizmetleri sunmak için onaylanan ve düzenlenen ilk şirket olarak kurulan sınırlı amaçlı bir tröst tüzüğü verdi.

Düzenleyici yaklaşımı, geleneksel finans ile dijital varlıklara dayalı yeni altyapı arasında bir geçit işlevi görmesine de izin vermiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ