Doğru tahminleriyle tanınan ünlü Bitcoin analisti Plan B, geçtiğimiz günlerde Bitcoin piyasasının mevcut durumuna ilişkin bakış açısını paylaştı.

Doğru tahminleriyle tanınan ünlü Bitcoin analisti Plan B, geçtiğimiz günlerde Bitcoin piyasasının mevcut durumuna ilişkin bakış açısını paylaştı. Ona göre, Bitcoin şu anda boğa piyasasının yedinci ayının ilk aşamalarında. Anonim kalmayı tercih eden Plan B, Bitcoin boğa piyasasının bu yılın başlarında başladığını iddia ediyor.

Bitcoin BTC'in Piyasa Döngülerini Anlamak

Plan B, Bitcoin'in piyasa döngülerinin saat yönünde bir model izleme eğiliminde olduğunu vurgulayarak analizinin arkasındaki gerekçeyi açıkladı. Tarihsel verilerin, Bitcoin'in yaklaşık üç yıl boyunca değer artışı yaşadığını ve ardından bir yıl düşüş yaşadığını gösterdiğini vurguladı.

Destekleyici Kanıtlar ve Yıldan Yıla Getiri Verileri

Bu iddiayı desteklemek için Compound Capital Advisors CEO'su Charlie Bilello, Bitcoin için yıldan yıla getiri verilerini paylaşarak benzer bir modeli ortaya koydu. Veriler, Bitcoin'in tarihsel olarak bir yarılanma olayını takip eden yılda önemli bir büyüme gösterdiğini ve bunu yarılanmadan iki yıl sonra bir düşüşün izlediğini göstermektedir. Bu örüntü, Bitcoin'in 2020'deki en son yarılanma olayından iki yıl sonra bu yıl keskin bir yükseliş yaşamasıyla kendini tekrar ediyor gibi görünüyor. Bu yılın ilk yarısı Bitcoin fiyatında %80'lik etkileyici bir artışa sahne oldu.

Zorlukların Üstesinden Gelme ve Geleceğe Bakış

Borsa hack'leri ve düzenleyici eylemler gibi zorluklarla karşılaşmasına rağmen Bitcoin bu aksiliklerin üstesinden gelmeyi ve bu yıl boğa piyasasını sürdürmeyi başardı. Tarihsel kalıplar devam ederse, piyasa üç yıllık yükseliş ve bir yıllık düşüş döngüsünün ardından iki yıldan fazla bir süre daha gelişmeye devam edebilir.

Önümüzdeki Potansiyel Engeller

Ancak Bloomberg, küresel ekonominin bu yılın ikinci yarısında bir gerileme yaşaması halinde Bitcoin'in zorluklarla karşılaşabileceğini öngörüyor. Spekülasyonlar, Bitcoin'in potansiyel bir ekonomik durgunluk tarafından sunulan bu engelin üstesinden gelip gelemeyeceği etrafında dönüyor.

Geçmişteki Zorluklar ve Piyasa Çöküşleri

Bitcoin borsalarında daha önce yaşanan hack olayları ve Çinli ve Koreli yetkililerin düzenleyici eylemleri önemli fiyat düşüşlerini tetikledi. 2014 yılındaki piyasa çöküşü, o dönemde küresel Bitcoin işlem hacminin %70'inden fazlasını oluşturan Mt. Gox'un hacklenmesinden kaynaklanmıştı. Benzer şekilde, 2018 yılında Çinli ve Koreli yetkililer tarafından alınan düzenleyici tedbirler de bir başka piyasa çöküşüne yol açmıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ