Aralık ayından bu yana düşüş gösteren Bitcoin'i etkeleyen faktörleri inceledik.

Bitcoin

Herkesin de bildiği üzere Bitcoin geçtiğimiz senenin Aralık ayında 20 bin dolar seviyelerindeydi. Şuan ise 8-9 bin dolar aralıklarında geziyor. Geçtiğimiz zaman içerisinde 6 bin dolara kadar düştüğü de görüldü. Yani Bitcoin, Aralık ayından bu yana 3 kata yakın bir düşüş sergiledi. Peki bu düşüşün arkasındaki gerçekler nelerdir?

Bitcoin'in fiyatını etkileyen en önemli unsurların başında hükümetlerin BTC hakkında çıkardığı yeni yasal düzenlemeler ve haberler. Olumlu ve olumsuz haberler Bitcoin'in fiyatını oldukça etkilemekte. Bitcoin'in bazı ülkelerde sınırlandırılması veya satış borsaların durdurulması doğru orantılı olarak fiyatı etkileyen unsurlardan sayılabilir.

Bitcoin'in gerçek değeri ne olmalı?

Yazımızı yazarken 1 BTC, yaklaşık olarak 33 bin TL'den işlem görmekte. Ancak BTC'nin gerçek ve ulaşması gereken değer bu mu? Bitcoin değerini tam anlamıyla bulmuş değil. Son derece oynak grafikler bunu gösteriyor zaten. Özellikle geçtiğimiz sene Bitcoin'e olan ilgi hat safhaya ulaşmıştı. Bir de gündeme yeni düşen Çiftlik Bank olayı var. Çiftlik Bank sahibi çoğu röportajında Bitcoin'den gereksiz yere bahsetmiş ve bunu izleyen Türk kullanıcılar böyle bir olayda Bitcoin'in geçmesi sebebiyle, son zamanlarda Bitcoin'e uzak kalmış olabilir. Bu bizim tahminimiz.

2017 yılında BTC'ye yatırım yapanlar, Bitcoin'in hükümet yetkililerinden yapılan haberlere göre şekillendiğini görmüş olabilir, bu olağan bir durum. Özellikle Çin'in Bitcoin'i yasaklamasıyla birlikte piyasalarda oldukça yoğun bir dalgalanma yaşandı. Bu gibi haberlerle çoğu yatırımcı ellerindeki Bitcoin'leri ucuz fiyatlardan çıkarmaya başladıkça, BTC fiyatlarındaki ani düşüşler yaşanmaya başlamıştı. 

Şuan için Bitcoin'in gerçek fiyatı şu olmalı diyebileceğimiz bir netlik yok. Çünkü, tamamen arz-talep ilişkisine bağlı olan kripto paralar, ülkelerden gelen haberlere göre anlık değişimlere maruz kalabilir. BTC'nin 20 bin dolar seviyelerine çıkması bize göre bir yoklamadan ibaret. Bu yıl sonuna kadar yine çoğu profesyonel yatırımcı 3-4 kat artışın yaşanabileceğini belirtiyor.

Derslerden çıkarılanlar

Yapılan araştırmalara göre, hükümetlerin yasallaştırma ve düzenleme konularındaki atıflar Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. 2017 Aralık ve 2018 Ocak aylarında büyük borsalarda olan işlem hacimleri, geçtiğimiz 2017 yılının tamamıyla kıyaslandığında ortaya bazı ilginç bulgular da çıkıyor. Birden fazla borsa ele alındığında, bir borsada olan bir eylem, hemen bir başka borsada da ortaya çıkabiliyordu. Bu tabi ki "balinalar" diye tabir ettiğimiz grupların dokunuşlarıyla ortaya çıkan bir durum. Diğer kripto para birimi fiyatlarının da Bitcoin'den etkilendiğini söyleyebiliriz. Son bir kaç örnekte, Ethereum bunun dışında bir kez olsa konu dışı kalmayı başardı. Ancak bu zamana kadar bakıldığında, Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleri bir ilişki içerisinde.

Balinaların da, yüksek miktarlı BTC'lerle borsaları manipüle etme olasılığını da gözden kaçırmamalıyız. Bitcoin düşük fiyatlara düştükten sonra, piyasada bir sakinlik gözle görülür bir şekilde sürüyor. Bazı durumlarda 1-2 bin dolarlık oynamalar yaşanıyor.

Düzenleyici kurumların Bitcoin hakkındaki olumsuz söyleşileri, borsaları ve Bitcoin'i yasaklamaya yönelik adımlar ve yasalar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını oldukça etkiledi. 2018'de 3 aylık süreci geride bırakırken, yılın ortasına doğru BTC'de bir sıçrama yaşanabilir diye tahmin ediyoruz.

Peki ya sizce, BTC fiyatlarını etkileyen en önemli faktör nedir?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ