Bitcoin ağındaki son dört yıldaki en büyük yükseltme sonunda etkinleştirildi.

Bitcoin ağındaki son dört yıldaki en büyük yükseltme sonunda etkinleştirildi. Taproot yükseltmesi, ağın imza algoritmasındaki bir değişiklik yoluyla Bitcoin için gizliliği artıracak ve hatta işlem maliyetlerini düşürecektir. Ancak, altcoinlerin kralı ve nihai dApp ve DeFi ağı olan Ethereum için de sorun yaratabilir.

Taproot, çekirdek geliştirici Greg Maxwell tarafından Ocak 2018'de önerildi. Sonunda bu yıl Haziran ayında BTC madencileri tarafından oybirliğiyle onaylandı. O zamandan beri, geliştiriciler yükseltmeyi test ediyor ve gözden geçiriyor. Bugün 14 Kasım'da aktif hale gelen BTC blok zincirinde artık yayında.

 Bitcoin Taproot Yükseltmesi, Kasım Ayında Yürürlüğe Girmesi Nedeniyle Hafta Sonu Kilitlendi

Amaç, Bitcoin'i kullanıcıları için daha özel ve güvenli hale getirmek ve aynı zamanda daha ölçeklenebilir hale getirmek için zemin hazırlamaktır. Alyse Killeen, tüm bunların Bitcoin'e daha fazla fayda sağlamaya yönelik olduğuna inanıyor. Bir Bitcoin VC firması olan Stillmark'ın kurucusu ve yönetici ortağı şu yorumu yaptı: Taproot önemlidir, çünkü Bitcoin'in faydasını genişletmekle ilgilenen girişimciler için geniş bir fırsat sunar.

Taproot Nedir ve Neden Bu Kadar Önemli?

Bitcoin geliştiricileri ve kullanıcıları, Taproot'un etkinleştirilmesi konusunda oldukça heyecanlılar ve haklı olarak da öyle. Bitcoin için yeni bir şafağın habercisi olabilir ve umarım BTC'yi nihai kripto para birimi olarak yeniden canlandırabilir.

En büyük değişikliklerden biri Bitcoin'de gizlilik konusunda olacak. Taproot, Bitcoin'in yıllardır güvendiği imza algoritmasını nihayet değiştirecek. Bitcoin'deki imzalar, cüzdanınızla yaptığınız her işlemde bıraktığınız ve sizi o işleme bağlayan bir parmak izi gibidir.

Yıllardır, cüzdanınızı kontrol eden özel anahtardan imza oluşturan Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritmasına güvendik. Artık Bitcoin işlemlerini daha özel ve güvenli hale getirecek Schnorr İmzalarına güveneceğiz. En büyük etki, neredeyse okunamayacak olan çoklu imza işlemleri üzerinde olacaktır. Değişiklik, Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) 340'ın etkinleştirilmesinin bir sonucu olacaktır.

Bir Bitcoin geliştiricisi ve kurumsal kripto para yatırım platformu Meow'un kurucusu Brandon Arvanaghi, “Kim olduğunuzu biraz daha iyi saklayabilirsiniz, ki bu iyi” diyor. Bununla birlikte, Schnorr Signatures'ın Bitcoin'i Monero gibi bir gizlilik madeni parası yapmayacağını veya işlemlerinizi izlemeyi imkansız hale getirmediğini belirtmek önemlidir.

Taproot, akıllı sözleşmeleri Bitcoin'de daha yaygın hale getirmede de uzun bir yol kat edecek. Halihazırda, Bitcoin'de hem çekirdek katmanında hem de Lightning Network'te akıllı sözleşmeler mevcuttur. Ancak, pek çoğu Bitcoin'i akıllı sözleşmeler platformu olarak düşünmüyor. Ethereum bu sektörde baskın oyuncu. Aslında, akıllı sözleşmeler, Ethereum'un yükselmesinin en büyük nedenidir. Her ikisi de Ethereum'u bugünkü baskın güç yapan merkezi olmayan uygulamaların (dApp'ler) ve merkezi olmayan finansın (DeFi) arkasındalar. Ayrıca NFT'leri mümkün kıldı.

Taproot, Bitcoin üzerinde akıllı sözleşmelerin yürütülmesini kolaylaştıracak ve BTC blok zincirinde kapladıkları alan söz konusu olduğunda onları daha ucuz ve daha küçük hale getirecek.

Bitcoin madencisi Marathon Digital Holdings'in CEO'su Fred Thiel şu yorumu yaptı: Taproot için en önemli şey akıllı sözleşmelerdir. Zaten Ethereum ağındaki inovasyonun birincil itici gücü. Akıllı sözleşmeler aslında size blok zincirinde gerçekten uygulamalar ve işler oluşturma fırsatı verir.

Bu metrikte Taproot, Ethereum için en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Zaten Ethereum, Polkadot, Solana, BSC, Cardano, Avalanche, Terra ve TRON ile diğer altcoin projelerinden rekabetle karşı karşıya, zaten DeFi projelerinde toplam değeri milyarlarca doları görüyor.

Bununla birlikte, Bitcoin'den gelen rekabet, Vitalik Buterin liderliğindeki proje için öldürülecek tamamen yeni bir ejderha olacaktır. Bitcoin zaten marka adına sahip ve en çok tanınan proje. Aynı zamanda çok daha değerli ve en çok takipçiye sahip. Ve tüm bunlar, akıllı sözleşmelerin Bitcoin blok zincirinde popüler hale gelmesinden önce.

Zaten DeFi'yi Bitcoin'e getirme çabaları var. En öne çıkanlardan biri, en önde gelen Bitcoin maksimalist ve Twitter patronu Jack Dorsey tarafından Temmuz ayında, diğer şirketi Square'in yeni bir iş kuracağını "tek amacı gözetimsiz, izinsiz ve merkezi olmayan yaratmayı kolaylaştırmakla" duyurdu. finansal hizmetler. Öncelikli odak noktamız Bitcoin” diye tweet attı. Taproot devreye girerken bu işin başlamak üzere olduğuna dair söylentiler var, tesadüf mü? Sanmayın.

Başka Getirdiği faydalar, Taproot Bitcoin için de semboliktir ve bu da bir o kadar önemlidir. Bitcoin'in en son yükseltme aldığı zaman dört yıl önceydi ve pek iyi gitmedi. Bu, Bitcoin topluluğunda bir iç savaşa ve iç savaşa yol açan ve sonunda bazılarının kendi Bitcoin yinelemelerini oluşturmak için çatallanmaya yol açan Ayrılmış Tanık (SegWit) yükseltmesiydi.

Arrington Capital'den Ninos Mansor, Taproot Hakkındaki 29 Sayfalık Raporunda Şunları Kaydetti

Yükseltme, Segwit sonrası muhafazakarlığın en iyilerini yeni başlangıçların enerjisiyle birleştirerek, evrimleşebilirlik ve yenilik için makro bir dönüm noktası olabilir. Bu bir meta yükseltme, ister madenci, ister geliştirici veya tam düğüm olsun, Bitcoin'e katkıda bulunmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlama şansı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ