Çoğu kişinin dilinde belki de aynı kelime var: Düzen karşıtlığı.

Çoğu kişinin dilinde belki de aynı kelime var: Düzen karşıtlığı. Sistem karşıtlığı olarak ifade edebileceğimiz direnç Bitcoin'in için yapılan itirazların esas kaynağını oluşturuyor. Peki bu düzen karşıtlığı gerçekten de ne anlama geliyor. Bunu size isterseniz bir açalım.

Düzen Karşıtlığı ve Bitcoin 

Bilindiği üzere Bitcoin ve kripto para birimleri merkezi bir otoriteye bağlı değil. Ayrıca devletler ve merkez bankaları tarafından ihraç edilmiyor. Bu nedenle mevcut sistem Bitcoin'i bir tehdit ve düzen karşıtı olarak görüyor. Ancak bir de meselenin başka bir tarafı var. O da şu: Biz Bitcoin düzen karşıtı derken merkez bankalarının bastığı trilyonlarca dolara karşı diyoruz. Düşünün! Son 12 yılda basılan para miktarı tarih boyunca basılan paranın 50 katını aşmış durumda. Bu kadar paranın basılması enflasyon olarak yansıyor. Sonrasında ise yük yine topluma biniyor.

Düşünün dolardaki değer kaybını. Merkez Bankası gıdım gıdım rezerv biriktirecek ve 100 milyar doların üzerine çıkmak için çırpınacak ama Amerika bir anda trilyon doları basacak ve dünyaya salacak. Al işte. Bütün gayretleriniz ve çabalarınız boşa gitti. İşte Bitcoin sabit arzıyla bu yaklaşıma karşı çıkıyor. Paraları devlet basar ve merkez bankaları kontrol eder yaklaşımına karşı çıkıyor. Toplumun giderek farklılaşmasına ve fakirleşmesine kariı çıkıyor. Toplumun giderek fakirleşmesine karşı çıkıyor.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin amacı sosyal açıdan yarar sağlayıp toplumsal refahın artışına ve eşitlenmesine zemin hazırlamak. Gerçekten toplumlar aracılara para ödemekten paraları üzerinde özgürlüklerini sağlayamamaktan bıktı. Ne kastettiğimi anlamanız açısından 2013 yılında Yunanistan'ın bankalarda mevduat sahiplerinden %7 kesinti yaptığını hatırlatmak isterim. İşte Bitcoin'in karşı durduğu yönetimsel yanlışların kalka mal edilmemesi. Sizce bu yaklaşım yanlış mı?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ