Bitcoin güvenli liman mı? Bu hafta Dünya Sağlık Örgütü nihayet COVID-19 Coronavirüs'ü bir salgın olarak ilan etti. Kısa süre sonra tüm küresel finans piyasaları toplandı. Bitcoin 3.800 dolara gerileyerek bir günde % 40 düştü.

Bitcoin

Bu hafta Dünya Sağlık Örgütü nihayet COVID-19 Coronavirüs'ü bir salgın olarak ilan etti. Kısa süre sonra tüm küresel finans piyasaları toplandı. Bitcoin 3.800 dolara gerileyerek bir günde % 40 düştü. Bu durum Bitcoin'in durumunun güvenli bir liman olduğu iddialarını boşa çıkardı.

Dünyadaki birçok ülke okulu ve işi askıya aldığından, Coronavirus krizi sadece bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda birçok yatırımcının korktuğu ekonomik felaket haline geldi. 12 Mart'ta Bitcoin, küresel yatırımcılar tüm piyasalarda nakit paraya kaçarken 12 ayın en düşük seviyesine ulaşarak 4.000 $ 'ın altına düştü.

Bitcoin Güvenli Bir Liman Varlığı mı?

Ağustos 2019'da hisse senetleri satıldığında, birçok yorumcu Bitcoin'in fiyatlandırması ile S&P arasındaki negatif korelasyona dayanarak güvenli bir liman varlığı haline geldiğini savundu. Bununla birlikte, Bitcoin'in doğumundan bu yana, pazar bu hafta gördüğümüz gibi panik güdümlü bir gerçek satış gerçekleştirmedi. Coronavirus krizi, Bitcoin'in bir güvenli liman olarak kullanılıp kullanılamayacağının ilk gerçek testidir ve şu ana kadar cevap hayırdır.

Güvenli liman varlıkları yatırımcılar tarafından zorlu piyasa koşullarını havalandırmak için kullanılır. Bu varlıklar, onları benzersiz kılan bir ortak mülke sahiptir - borsa oynak olduğunda değer artar. ABD Hazine tahvilleri güvenli liman yatırımına bir örnektir. Bu tahviller ABD hükümetinin kredisi ile desteklenmektedir ve bu nedenle Hazine bonolarına yatırım yapmak dünyanın en güvenli yatırım seçeneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Şimdi COVID-19 krizi sırasında Hazine tahvilleri ve Bitcoin'in performansını karşılaştıralım. 11 Mart 2020 tarihi itibariyle şu ana kadar 48 işlem günü gerçekleştirdik. S&P 24 gün kayıp verdi. S&P için bu 24 günün dışında, Hazine tahvilleri 22 gün boyunca yükseldi. Bu, hisse senetleri satıldığında, Hazine'nin güvenlikten kaçan yatırımcıların bir araya gelme şansının % 92 olduğu anlamına gelir. Buna karşılık, Bitcoin, S&P için kaybedilen 24 günün sadece 10'unu buldu (% 42). Hazineler piyasa oynaklığından yararlanırken, Bitcoin fiyatlandırması yayılma piyasası risklerinden olumsuz etkilenmektedir. Bu perspektiften bakıldığında, Bitcoin, yatırımcıların oldukça değişken piyasalarda güvendiği güvenli bir liman varlığı değildir.

Bitcoin Bu Sefer Neden Düştü?

Bitcoin'in son çökmesinin güvenliğe uçuştan kaynaklandığına işaret etmek tatmin edici değil. Asıl soru, Coronavirus krizinin neden şimdiye kadar gördüğümüz diğer düzeltmelerden farklı olduğudur.

2008'den bu yana gördüğümüz birçok aşağı yönlü piyasa talep yönlü şoklardan kaynaklanmıştır. Talep yönlü şoklar tüketicilerin ne kadar para harcadığını etkiler. Yüksek işsizlik oranları, subprime krediler veya artan tarifeler, tüketicilerin paralarını harcamaya daha az istekli oldukları anlamına gelir. Talep yönlü şoklara karşı koymak için, hükümetler para ve maliye politikaları olan herkes için parayı daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirmektedir. Bitcoin, talep yönlü şoklardan yararlanma eğilimindedir ve zayıf ekonomiler için bir liman olarak kullanılmıştır.

Bununla birlikte, Coronavirus talep tarafında bir bozulma değildir. Tüketici talepleri hala güçlü. Aslında, çoğu şu anda alışveriş sepetlerini biriktiriyor. Ancak Çin ve şimdi diğer ülkelerdeki fabrika kapanmaları nedeniyle tüketim malları ve malzemelerinin arzı azalmaktadır. Arzın kesilmesi ile birlikte toplam üretim azalacaktır. Bu, Coronavirus krizini benzersiz kılar. Şimdiye kadar, yatırımcıların bir cevap olarak Bitcoin'den para çektiklerini gördük.

Faiz İndirimleri Yardımcı Olabilir mi?

Piyasa kargaşa içinde olduğunda, yatırımcılar Fed'in günü kurtarmasını bekliyor. Federal Rezerv'in ekonomiyi canlandırmak için kullandığı birkaç araç vardır. Bunlardan biri faiz indirimleridir. Oranları düşürerek, Fed parayı daha erişilebilir hale getirir ve borçlanmayı daha ucuz hale getirir. Kolay para, tüketicilerin daha fazla harcama yapmalarını ve şirketlerin büyümesini sağlar. Ancak, para politikaları, Coronavirus gibi arz yönlü şoklara karşı etkili değildir. Daha fazla paraya sahip olmak, tüketicilerin tedarik olmadığında daha fazla yüz maskesi veya ilaç almasına yardımcı olmaz. Daha ucuz borçlanma oranları da hammadde ve parça bekleyen şirketlere yardımcı olamaz. Bu yüzden geçen hafta yaşanan indirimler piyasadaki oynaklığı azaltmak için çok az şey yaptı.

Hem Bitcoin hem de hisse senetleri, geçen haftaki acil faiz düşürülmesine rağmen satıldı. Corona virürü krizi gelişmeye devam ettikçe, dünyanın dört bir yanındaki Fed ve merkez bankalarından daha fazla indirim göreceğiz. Ne yazık ki, faiz oranının düşürülmesi piyasadaki oynaklığın azaltılmasında etkisiz kalacaktır.

Şimdi Bitcoin'e Ne Olacak?

Corona Virüsünün yayılması birçok belirsizlik gösterse de, birkaç faktör toz çöktüğünde Bitcoin fiyatlandırmasını desteklemeye yardımcı olabilir.

İlk olarak, güvenli liman varlıkları son derece pahalı hale geliyor. Şu anda, tüm Hazine eğrisi % 1.5'in altında ve 10 yıllık getiri % 0.77. Piyasa dalgalanma yaşamaya devam ederse, altın ve Hazine tahvilleri daha da pahalı hale gelecektir. Sonuç olarak, yatırımcılar daha ucuz alternatif varlıklar aramaya zorlanacaktır. Değer düşüklüğü ile Bitcoin, ileride çok kalabalık bir Hazine ve altın piyasasından yararlanabilir.

İkincisi, Bitcoin, insanlar finansal piyasaya ve merkez bankalarına olan inancını kaybettiğinde gelişir. Önümüzdeki aylarda, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarından daha fazla faiz indirimi göreceğiz. Sonuç vermezlerse, daha fazla yatırımcının paralarını Bitcoin gibi alternatif para birimlerine taşıdığını görebiliriz.

Son olarak, Bitcoin yarılanması yaklaştı. Bitcoin fiyatlandırması ile yarılanma arasındaki tarihsel ilişkiye bakarsak, her bir yarılanmadan sonra Bitcoin bir fiyat artışı aldı. Mevcut kriz kısa vadede yükseliş tezini etkiledi, ancak Bitcoin'e gelen arz şoku mevcut piyasa umutsuzluğunda olumlu bir gösterge olmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ