Ekonomik çalkantı dönemlerinde güvenli liman varlığı olarak Bitcoin'in izi bir kez daha ateş yakıyor.

Bitcoin

Ekonomik çalkantı dönemlerinde güvenli liman varlığı olarak Bitcoin'in izi bir kez daha ateş yakıyor.

Birçoğu için 2020, 2019'un kaldığı yeri devraldı. Kral kripto para, bir önceki yıla göre yüzde 92 ile en yüksek kazancı oldu. Bu artışın büyük kısmı, Bitcoin'in temelindeki iç gelişmeler ve piyasanın Bitcoin'i nasıl gördüğü ile daha az kaynaklandı.

Bir vardiya meydana geldi. Kripto dünyasının ana hatları tarafından öngörülen, ancak yeni gelenleri şaşırtan bir şeydi. Bitcoin, üç uzun belirtilen hedefinden birini, dijital bir değer deposunu hedefleyen "güvenli liman varlığı" iddiasını yeniden canlandırıyordu.

2019'da Venezuela’dan Hong Kong'a, politik ekonomiler kırıldıkça Bitcoin büyüdü. 2020'deki hikaye farklı değil.

2020'ye kadar bir aydan az bir süre içinde Bitcoin, değerinin dörtte birinden fazla bir zamandır ve Vegeta meme üç kez yeniden ziyaret edildiğinde 9.300 dolarlık bir YTD ile işlem görüyor. Güvenli bir sığınak iddiası olarak bu Bitcoin'in ana taraftarlarından biri Bitcoin boğası ve Fundstrat, Thomas Lee'deki araştırma başkanı.

Dijital altın, 2019'da yüzde 92'lik artış gerçekleştirirken  altın, 2013'ten bu yana en yüksek değerlemesine yükselmesine ve sorunlu ülkelerde sermaye uçuşunun alıcısı olmasına rağmen, yüzde 3,4'lük bir artış yaşadı.

Daha az çekişmeli ve daha fazla senkronize olan Bitcoin ve altın, ikisi arasındaki uçurum farkından bağımsız olarak birlikte iyi bir yıl geçirdi. Emtia ve kripto para birimi arasındaki korelasyon, 2019'un kapanış aylarında üç yıl içinde en yüksek noktasına ulaştı.

İran komutanı Qasam Soleimani'nin bir ABD dron saldırısıyla öldürülmesi ile Bitcoin ve altın, benzeri bir artış gördü, ikincisi ise haberlerin kırılmasıyla saatte yüzde 3,5'in üzerinde arttı. İkili, Tahran'ın Irak'taki bir ABD üssüne saldırarak misilleme yapmasıyla daha fazla baskı yaptı.

ABD ve İran arasındaki gerilimler soğuduğunda, her iki varlık da fiyatın tersine döndüğünü gördü. Bununla birlikte, altın fiyatı sabit kalırken, Bitcoin'in esnekliği doğuya doğru ilerledi. İranlı ayılardan bu yana altın 1.560 - 1.570 $ aralığında kilitlenirken, Bitcoin Çin'in Wuhan'daki koronavirüs salgınına boğa gibi tepki gösterdi.

Ölüm sayısı arttıkça, Bitcoin'in fiyatı da arttı, birçoğu daha güvenli bir cennet iddiasıyla, bu kez tıbbi bir uyarı ile masaya yatırıldı.

 Bitcoin fiyatı ile koronavirüs salgını arasında doğrudan bir korelasyon olduğunu gösteren çok az kanıt olsa da, S & P500'ün denizaşırı vakaların yığılmaya başlamasından bu yana yüzde 2,8'in üzerinde düştüğü, Bitcoin'in yüzde 3,6 oranında arttığı görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ