Bir sonraki Bitcoin yarılanma etkinliğine yaklaşık 96 gün kala, tüccarlar, analistler ve piyasa katılımcıları, etkilerinin ne olabileceği konusunda düşünmeye başladılar.

Bitcoin

Bir sonraki Bitcoin yarılanma etkinliğine yaklaşık 96 gün kala, tüccarlar, analistler ve piyasa katılımcıları, etkilerinin ne olabileceği konusunda düşünmeye başladılar.  Yarılanma olayının zaten fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığı konusundaki tartışma, savunucular ve muhalifler arasında tehlikeli bir ipte yürüyor. Ne olursa olsun, etkinliğin çok beklendiğini söylemek önemli.

Bu yıl Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen yarılanma, blok ödülünü veya Bitcoin pazarına arzını blok başına 12.5 BTC'den 6.25'e düşürecek. Her on dakikada bir blok çıkarıldığı varsayıldığında, tedarik günde 1800 BTC'den sadece 900 BTC'ye etkili bir şekilde düşecek.

Yarıya indirmenin zaten fiyatlandırıldığına inananlar, varlık fiyatlarının kamuya açık tüm bilgileri yansıttığını öne süren "Verimli Piyasalar Hipotezi" (EMH) hakkındaki argümanlarını temel alıyor.

Bu argümanı kullanarak, yarılanma olayı bilindiği ve tahmin edileceği için, Bitcoin’in mevcut piyasa değeri olarak fiyatlandırılmalıdır. EMH’nin güçlü biçimine ilişkin özel uyarılar olsa da, çoğu ekonomist modern finansal piyasaların makul derecede verimli olduğu konusunda hemfikir.

Ünlü Stok Akışı (S2F) modeli, Bitcoin'in 'unutulmaz kıtlığını' dikkate alan başka bir düşünce okuludur. Esasen bir bolluk ölçüsü veya arzın mevcut üretime ulaşmasının ne kadar süreceği ölçüsüdür. Bitcoin, önceden belirlenmiş bir tedarik oranına ve toplam arz üzerinde bir değere sahip olduğundan, gümüşle karşılaştırılabilir bir kıt varlık olarak düşünülebilir.

Burada, bunun aslında talebe bağlı olduğu zaman, fiyatın sadece arza bağlı olduğunu varsaydığını belirtmekte fayda vardır. S2F modeli, yıllar içinde Bitcoin'e olan nispeten istikrarlı talep nedeniyle muhtemelen oldukça doğru bir yaklaşım.

Bununla birlikte, kripto tüccarı ve Blackroots'un Kurucu Ortağı Josh Rager'e göre, Bitcoin “tam olarak kıt değil. 9200 $ 'lık mevcut bir fiyatla, 3 + milyar dolarlık Bitcoin yıllık arz artışı madencileri ödüllendirilecek."

Ayrıca topluluğun üyelerini yarıya indirdikten hemen sonra büyük olumlu hareketler beklememeye çağırdı ve yükseliş eğiliminin arzın düşmesinden sadece haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkacağına dikkat çekti. Yıllık 3 milyar dolarlık BTC arzı açık bir başarı değil, kesinlikle madencilerin son dört yılda alışık olduklarından bir adım daha aşağı olacak.

Twitter'daki kullanıcılar ayrıca, BTC Vadeli İşlem sözleşmelerinin varlığının, yatırımcılar gerçekte tutmadan veya ticaret yapmadan kendilerini varlık sınıfına maruz bırakabilecekleri kıtlık argümanını geçersiz kıldığını savundular.

Diğer kullanıcılar, bu argümanın Bitcoin'in işlem yapmak için para birimi olarak kullanılmaya başladığı senaryoda ayrıldığına dikkat çekti. Bu kesinlikle mümkün olsa da, mevcut eğilimler orijinal kripto para biriminin giderek bir değer deposu olarak ve daha az bir ödeme yöntemi olarak kullanıldığını göstermektedir.

 Argümanın her iki tarafı da demir kaplı cevaplar sunmuyor ve hiçbiri kripto topluluğunu yarılanma olayının sonucu hakkında bir fikir birliği haline getiremedi. Hiç kimse piyasanın yarılanma olayına üç ay içinde nasıl tepki vereceğini kesin olarak bilmese de, en azından öğrenmeye başlaması çok uzun sürmeyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ