Bitcoin'in Lightning Network’ü, genel kripto topluluğu tarafından popüler olarak zayıf bir ölçeklenebilirlik çözümü olarak kabul edilir, ancak destekçileri gizlilik özelliğinin temelde güvenli olduğu konusunda kararlıdır.

Bitcoin

Yukarıda belirtilen düşünce, üç Macar Araştırmacı tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırma makalesinde tartışıldı.

“Bitcoin'in Lightning Network’ünün Kripto-Ekonomik Trafik Analizi” başlıklı yazı, LN'nin gizlilik parametreleriyle ilgili endişeleri artırdı. Çalışma, ağın işlem akışını, ağ işlem ücretlerini ve özel ödeme yollarını analiz eden bir LN trafik simülatörüne dayanarak gerçekleştirildi.

Değerlendirmede, Bitcoin'in LN'sindeki işlemlerin yönlendirilmiş olmasına rağmen ödeme kaynağından gelen veri kanıtları, birkaç işlem yolunun LN'nin küçük dünyası nedeniyle sadece tek bir aracıdan oluştuğunu ortaya koydu.

“Tek aracı hem gönderenin hem de alıcının anonim hale gelebilmesi nedeniyle LN, tek ödemeli ödemeler için çok az veya hiç gizlilik sağlamaz.”

Araştırma, aracının gönderen ve alıcıdan haberdar olmasına rağmen, ödeme kanalı tek bir atlama olduğundan, uygulama tekniğinin “makul inkar edilebilirlik” olarak adlandırılan daha zayıf gizlilik sağladığını ekledi.

Yazarlar, böyle bir gizlilik dezavantajı için bir çözümün, ortalama bir işlemin maliyetini marjinal olarak artırabilecek daha uzun yönlendirme yolları ile çözülebileceğini belirtmiş durumda. Gönderenler ve alıcılar arasında doğrudan bir ödeme kanalı oluşturulması, her iki taraf için gizlilik bilgilerini de sağlamlaştırdı.

Ancak, temel işlem ücreti artarsa, daha uzun ödeme kanalları ve gizlilik optimizasyonu için daha az doğrudan ödeme yolları daha maliyetli olacak. Yazarlar tarafından öne sürülen bir diğer yaklaşım üçgen kapanış ödeme yöntemidir.

“Üçgen kapanış ödeme kanallarının oluşturulması, simülasyonumuzla gizliliğin artırılması için düşük bir ek maliyet çözümü olan işlem gizliliğini korumak için ek fiyatlar ekleme olasılığı da olabilir.”

Araştırma, artan işlem ücretlerinin ağ için olumlu olabileceğini güçlü bir şekilde önermesine rağmen, Bitrefill gibi bazı BTC işletmeleri düşük işlem ücretleri nedeniyle LN kullandığından, topluluktaki geliştiriciler ve düğüm operatörleri aynı fikirde olmayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ